Nejvíce nás lákají země, kam se zrovna moc cestovatelů nehrne. Jednou z takových zemí je naše oblíbená Kolumbie plná koloniálních měst, deštných pralesů a karibských pláží. Přestože je to úžasná země, je tady docela chudoba, což se odráží i na kriminalitě. Přepadení, krádeže i loupeže jsou na denním pořádku. Proto pro vás máme tipy, jak se nenechat v Kolumbii okrást, a 6 bezpečnostních pravidel. Jakou má Kolumbie bezpečnost?
Cítili jsme se v Kolumbii bezpečně?
Nejčastější otázka, na kterou se nás ostatní ptali, bylo jakou má Kolumbie bezpečnost a jestli to bylo v pohodě. Za nás to bylo v pohodě a žádné špatné zkušenosti jsme neměli, ale to samozřejmě neznamená, že se nic stát nikomu nemůže. Je nutné dodržovat určitá pravidla, abyste se vyhnuli možným komplikacím.
Cestovatele a láká především krásná příroda, azurové karibské moře, vysoké hory a přívětivost místních obyvatel. Tím, že je Kolumbie čím dál tím více otevřená turistům, se snaží o bezpečí návštěvníků. Proto taky narazíte na policisty na každém rohu.
TIP: 15 nejkrásnějších míst z celé Kolumbie, které jsou jako z jiné planety
Temná historie Kolumbie
Nebezpečí, která si každý z nás představí, jsou asi ozbrojené přepadení, krádeže a násilí. Ta jsou bohužel v Kolumbii stále v určitých oblastech možná. Berte na vědomí, že válka mezi drogovými kartely byla ukončena teprve roku 2012. Mnoho místních obyvatel vlastní zbraně. I my jsme se zatoulali v Medellínu do míst, kam bych se rozhodně vrátit nechtěla a turisté by se jim měli vyhnout.

Když jsme měli strach
Za celých 5 týdnů jsme neměli žádné větší problémy. Samozřejmě nás chtěli několikrát okrást (třeba že nám nevydali správně nebo nám dali vyšší ceny a jednou se na nás někdo zezadu přilepil a chtěl ukrást batoh) ale kromě jedné chvíle jsme se cítili vždy bezpečně.
Ta chvíle byla v Medellínu, kdy jsme procházeli ulicí plnou odpadků, ve kterých leželi lidé, o kterých jsme neměli tušení, jestli jsou ještě naživu. Všude kolem byl jen obrovský pouliční trh všelijakého kradeného zboží i drog. Zápach z mrtvých (snad) zvířat byl všudypřítomný. V tu chvíli jsme mysleli jen na to, jak se odtud co nejrychleji dostat.
Každý, kdo Jižní Ameriku navštívil a nic se mu tam nestalo, vám řekne, že to je v pohodě. Ale ti, co byli okradeni, mluví jinak. Berte to tak, že riziko je vždy a všude a to, co proto můžeme udělat my sami, je příprava.
TIP: 17 míst, co vidět v Medellínu a na co si dát bacha
Jaká je bezpečnosti v Kolumbii
To, zda je nějaká země bezpečná, můžete rozdělit podle přírodních, kulturních nebo zdravotních rizik. Proto se pojďme podívat, jaká rizika hrozí v Kolumbii.
Zdraví a zdravotní rizika
U nás je zdravotní péče všude, ale v Kolumbii se liší podle lokality. Ve velkých městech jsou nemocnice a nechybí jim vybavené kliniky. Na venkově a v malých vesnicích je to o něco horší, a to hlavně třeba s dostupností léků v lékárnách apod. Proto si vše potřebné sežeňte třeba po příletu v Bogotě.
Hlavním přenašečem nemocí jsou v Kolumbii komáři, od kterých můžete dostat třeba horečku dengue, zika nebo chikungunya. Chraňte se účinným repelentem (ideálně koupeným v Kolumbii, protože naše moc nefungují) a noste světlé, dlouhé oblečení.
TIP: Očkování není povinné, ale doporučuje se proti žluté zimnici, žloutence, břišnímu tyfu, tetanu a antimalarikům. Nově je možné se nechat očkovat i na horečku dengue!

Přírodní katastrofy v Kolumbii
Z přírodních katastrof v Kolumbii máte největší šanci se setkat se zemětřesením, které vznikají spolu se sopečnými erupcemi. Severní Kolumbie může někdy zasáhnout extrémní sucho, které se může vyskytnout i v turistických oblastech nebo naopak sesuvy půdy při vydatných deštích. Zároveň na severu u pobřeží Karibiku je určité riziko hurikánu.
POZOR: Dávejte si pozor taky na pláže, kde se chystáte si zaplavat. Na mnoha z nich jsou totiž silné mořské proudy, které vás mohou unést daleko na moře. Jedná se hlavně o pláže v národním parku Tayrona, které jsou nehlídané.
Kriminalita v Kolumbii
Kriminalita v Kolumbii je asi nejvíce nebezpečný aspekt, který vás může potkat. Často tady dochází ke krádežím, loupežím i ozbrojeném přepadení. Větší kriminalita je vždy v centrech velkých měst, jako je hlavní město Bogota, Medellín, Cali nebo Cartagena. Každé velkoměsto má místa, kterým by se turisté měli plně vyhnout.
Riziková a nebezpečná místa v Kolumbii
Kromě určitých nebezpečných čtvrtí ve velkých městech jsou přímo oblasti, kde je kriminalita vyšší. Jedná se třeba o
- Taganga a okolí: Taganga je městem u karibského pobřeží (bohužel je to oblíbený výchozí bod do národního parku Tayrona), kde často dochází k přepadení turistů na plážích za městem (tohle jsme třeba nevěděli a na plážích byli, naštěstí bylo vše v pořádku).
- Oblast hranic s Venezuelou: Tady jsou časté krádeže, přepadení i nástrahy na cestě, které vás donutí zastavit (třeba propíchlá pneumatika) a taky hodně chudých žebrajících dětí, které auto nenechají jen tak odjet. Vhodný je přejezd pouze přes město Cucúta- Nebezpečné mohou být také lokality u hranic s Ekvádorem i Panamou.
- Čtvrť La Candelaria v Bogotě: Ačkoliv je La Candelaria hezkou koloniální čtvrtí, po setmění jsou tady časté přepadení.
Dále to mohoou být také místa jako Národní park La Macarena, přístavy Buenaventura, Turbo a Tumaco jsou kontrolované guerillovými skupinami.
Nebezpečné mohou být také určité trasy, a to hlavně nočními spoji. Proto raději vždy cestujte přes den. Mezi tyto trasy patří Popayán–San Agustín, Bucaramanga–Santa Marta, kde dochází k přepadení nočních autobusů.
TIP: Kde jsou kávové plantáže a káva, co má fakt sílu? Prozkoumejte město Salento uprostřed kávy spolu s nejvyššími palmami na světě.

Kolumbie, bezpečnost a 6 pravidel, které dodržovat
Teď nejen na základě vlastních zkušeností, ale i zkušeností a rad ostatních cestovatelů, jsme sepsali několik bezpečnostních pravidel, se kterými budete více v bezpečí (můžete uplatnit i na další jihoamerické země). Samozřejmě je nutné brát v potaz i to, že Kolumbie je opravdu velká a rozmanitá země, a že v džungli velkoměsta číhají úplně jiná nebezpečí, než v té opravdové džungli.
1. Nenoste drahé šperky a vybavení
To, že jste cizinci, moc zamaskovat nejde. Místní to prostě poznají, a to nejen kvůli vzhledu, ale také kvůli oblečení, vybavení apod. Jako první bych však zmínila hlavně to, abyste si s sebou nebrali žádné drahé šperky, hodinky a věci, kterými na sebe upoutáte pozornost na první pohled.
Čím více zapadnete, tím menší je šance, že si vás někdo všimne a bude vás chtít okrást. Nenoste drahé foťáky na krku, a pokud si už chcete něco vyfotit, tak nenápadně (slyšela jsem, že někteří dokonce lepí na svá zařízení různé pásky apod., aby zařízení vypadalo poškozeně a tím pádem s menší hodnotou).
2. Buďte neustále na pozoru
I když budete uchváceni krásami různých míst a památek, nikde nenechávejte své věci bez dozoru. Nenoste telefon v zadních kapsách. Když budete v davu lidí, držte si své tašky u sebe a nedovolte, aby se na vás někdo nalepil moc blízko. Může se dokonce stát, že někdo vyvolá nějakou situaci, aby odvedl vaši pozornost, zatímco druhý vás okrade.
Proslulí jsou také zloději na motorkách, kteří vám za jízdy ukradou tašku (když je uvidíte, jděte raději bokem, držte si své věci). Ve velkých městech je lepší nenosit batoh, ale nějakou tašku přes hlavu, která nejde snadno sundat, popř. mít batoh vpředu.

3. Peníze rozdělte na více míst
Nemějte doklady a všechny peníze na jednom místě. Umístěte peníze na více míst a nenoste v peněžence své doklady. Ideální je mít malou kapsu přímo na těle, ve které budete mít nutné doklady, peníze a telefon, zatímco v klasické peněžence mějte jen nějakou menší hotovost. V případě přepadení jim zkrátka rychle dáte peněženku a budete doufat, že rychle odejdou. Určitě je dobré mít ofocené kopie pasu a občanky.
4. Nechoďte nikam v noci a ve tmě
Ideálně nechoďte v noci nikam sami. Je velký rozdíl, jestli jste ve velkých městech, nebo v malých vesničkách, kde je relativně bezpečno. Když ale narazíte na zloděje, který vás v noci uvidí samotného, tak je riziko mnohem větší. Určitě si ve větších městech všimnete, že na mnoha obchodech i hotelech jsou mříže (asi vědí proč).
5. Předem si zjistěte, jakým místům a čtvrtím se vyhnout
Za mě je tohle úplně nejdůležitější pravidlo, které byste měli dodržovat vždy. Pokaždé si předem zjistěte, kam je pro vás jako turisty bezpečné chodit a kam nikoliv. Co půjde, si vyhledejte na internetu a pak se ještě vždy zeptejte např. v hotelu i lidí na ulici, zda jsou v okolí místa, kterých byste se měli obloukem vyhnout.
Tady vás nevědomost neomlouvá a bohužel i v současné době se bohužel pořád dějí i ty špatné věci. Když se vám nějaké místo nebude zdát v pořádku a nebudete se tam cítit dobře, dejte na svou intuici a nechoďte tam.
Abyste cestovali bezpečně, musíte být pozorní úplně všude na světě, ať už jste v Kolumbii, nebo v Praze. Kapsáři a zloději jsou zkrátka všude. Určitě nemějte strach, mějte i plán B, a když budete dodržovat výše uvedené pravidla, nebezpečí je nízké.

TIP: Jaké je hlavní město Kolumbie Bogota? 13 tipů, na zajímavá místa v okolí
6. Vybírejte peníze pouze z “bezpečných” bankomatů
Pokud u sebe nebudete mít třeba tisíc dolarů, které si směníte hned po příletu, nejspíš si budete muset jít někdy vybrat. Vybírejte ve větších městech, protože na vesnicích mohou být bankomaty prázdné nebo žádné. Nevybírejte ale jen tak někde na rušné ulici. Vždy zajděte do nějakého obchodního centra nebo domu, kde jsou nejen kamery, ale také tam nebude tolik zlodějů jako na ulici.
Vybrané peníze si opět nenápadně rozdělte na více míst, tak aby vás u toho nikdo neviděl. Protože vyhlídnout si turistu u bankomatu může kde kdo.
Podfuky a krádeže jsou na každodenním pořádku
Ono okradení si nemusíte představovat jen tak, že vám někdo prostě ukrade tašku s věcmi. Neustále se děje to, že vás budou chtít různí prodejci okrást jiným způsobem. Například vám třeba naúčtují několikanásobně vyšší ceny, špatně vám vydají nebo vám řeknou, že na zpět už nemají. Když budete chtít platit v dolarech, ceny mohou být vyšší.
TIP: 13 věcí, co si vzít do letadla na dlouhý let
Jak se nenechat v Kolumbii okrást:
Nebojte, nás takto okradli mnohokrát. Dokonce hned po příletu na letišti, když jsme si šli koupit snídani do letištní pekárny. Za 2 arepy (kukuřičná placka) jsme zaplatili asi 10 dolarů (ještě jsem si to v jejich měně neuměla spočítat a po 50ti hodinové cestě jsem byla vyřízená). Jak se nenechat okrást?
- Neplaťte v dolarech, pokud to nebude nutné.
- Zjistěte si, jaký je kurz jak pro dolary, tak pro koruny.
- Vždy si cenu přepočítejte, abyste věděli, jestli po vás prodejci chtějí víc, než by doopravdy měli.
- Mějte u sebe drobné, kdyby vám náhodou “neměli” jak vrátit nazpět.
- Nebojte se jim odporovat v případě, že po vás budou chtít hodně peněz. Smlouvání je na denním pořádku.
- Zkoušejte vždy smlouvat, přestože se vám nebude zdát cena vysoká, většinou vám ji o trochu sníží.

Krizové situace, když se něco stane
Je možné, že vás i tak okradou a vy ztratíte třeba doklady a vybavení. Není to nic příjemného, ale bohužel se to stává. Proto mějte ideálně více dokladů (třeba 2 pasy na dvou místech). Také u sebe mějte vždy menší hotovost, kterou můžete rychle vydat zlodějům při přepadení.
- Co dělat, když vás přepadnou: Když vás přepadnou, je lepší se jim nebránit (mohou být ozbrojeni) a dát jim rychle připravenou menší hotovost.
- Co dělat, když vám ukradnou batoh se všemi věcmi: Pokud máte pojištění, běžte na policejní stanici, kde sepíšete nezbytné dokumenty pro následnou komunikaci s pojišťovnou. Pak už je to na vás, zda si opatříte věci nové, nebo se vrátíte do ČR.
- Co dělat, když ztratíte doklady: Potřebujete ztrátu nahlásit na policii a s potvrzením o odcizení si zajistit náhradní doklady, a to na českém velvyslanectví v Bogotě. Pokud jste v zahraničí dlouhodobě, pas vyrobí v ČR a následně zašlou na velvyslanectví, kde si jej můžete vyzvednout. Pokud jste na dovolené a potřebujete se dostat pouze zpět do ČR, lze získat speciální náhradní pasy, které slouží pouze pro návrat do ČR.
České velvyslanectví v Kolumbii (adresa)
Edificio AB Proyectos, Calle 98 No. 9A-41, Oficina 602
Bogota
Telefon: 0057-1-742 9142
E-mail velvyslanectví: bogota@embassy.mzv.cz

Na závěr
Cestování je úžasná věc, díky které poznáte kus světa i sami sebe. Doufám, že všechny vaše cesty budou bezpečné a užijete si svou výpravu do neznáma alespoň tak dobře jako my. Na cestách vás mohou potkat různé krizové situace, se kterými si třeba nebudete vědět rady.
Žijeme ale v době, kdy se dá zjistit snad úplně všechno, čím dál tím více lidí mluví anglicky a svět je zkrátka otevřený. Zachovejte klidnou hlavu a užívejte si to pravé cestování se vším, co k němu patří.
TIP: Záchranná stanice zvířat – Kam jdou peníze turistů a jak funguje ochrana mořských želv?
Nejčastěji kladené dotazy (FAQ)
Jak bezpečné je Kolumbie?
Přestože byla Kolumbie v minulosti nejnebezpečnější zemí, dnes je to už jinak. Kolumbie je otevřená turistům a cestovatelům. Ve velkých městech jako Bogota, Medellín nebo Cartagena je spoustu kapsářů a zlodějů, taky je dobré si předem zjistit nebezpečné čtvrti měst, kde je kriminalita vyšší, a vyhnout se jim. Nebezpečné mohou být pohraniční oblasti poblíž hranic. Proto je dobré dodržovat určitá bezpečnostní pravidla. S trochou opatrnosti a přípravy je Kolumbie bezpečná a můžete si tady naplno užít svou dovolenou.
Jaké očkování do Kolumbie?
Před cestou do Kolumbie je dobré zvážit očkování podle vašich plánů. Povinné očkování ke vstupu do Kolumbie není žádné, ale určitě je dobré se očkovat podle toho, kam se chystáte. Základní doporučení zahrnuje očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Pokud plánujete pobyt v džungli, nechte se očkovat i proti žluté zimnici nebo vzteklině.
Na co si dát pozor v Kolumbii?
V Kolumbii si dejte pozor hlavně na kapsáře a zloděje, kterých je hlavně ve velkých městech spousta. Doporučuje se cestovat především přes den, vyhnout se nebezpečným čtvrtím a pohraničním oblastem. Pozor si dejte také na placení v místní měně, výběr hotovosti z bankomatů nebo na svá zavazadla.
Jakou má Bogota bezpečnost?
Obecně platí, že ve velkých městech je méně bezpečno než na venkově. Konkrétně v Bogotě je dobré se pohybovat spíše po turistických památkách a zbytečně na sebe nepoutat pozornost. Co se týče čtvrti La Candelaria, je lepší se jí večer a v noci vyhnout, protože tady bývá spoustu zlodějů a přepadení. Podle toho, kde budete ubytováni, si u místních zjistěte, jakým místům se raději v okolí vyhnout.
Jaká je bezpečnost v Cartageně?
Město Cartagena de Indias patří k nejnavštěvovanější města v Kolumbii a je tady poměrně bezpečno. V centru se můžete bez problémů pohybovat také v noci. Na co si dát pozor jsou místní prodejci, kteří se vám budou na každém rohu snažit něco prodat. Pokud se chystáte využít místní cestovky pro výlet na pláže nebo karibské ostrovy, předem si dohodněte všechny důležité body cesty (návrat, kontakty, služby, jídlo po cestě, přesný itinerář apod.).
Jaká je bezpečnost v Medellínu?
Medellín se v posledních letech proměnil v jedno z nejprogresivnějších měst Latinské Ameriky. Čtvrti jako El Poblado a Laureles jsou nejen bezpečné, ale také plné kaváren, restaurací a nočního života. I tady ovšem dodržujte základní bezpečnostní pravidla a netoulejte se v noci sami do neznámých čtvrtí. V Medellínu platí, že byste se neměli vydávat do čtvrtí na okrajích města (např. San Javier s výjimkou metra a lanovky, 12 de Octubre, Santa Cruz a Manrique., Bello, Comuna 1,3, 8 a v Communě 13 se držet nejlépe jen turistických tras).
Zdroje
Echavarría, J.A., 2013. In/security in Colombia: Writing political identities in the Democratic Security Policy.
Forero, C. and Fishback, S., 2009. Human security in Colombia.
Herrnstadt, E., 1943. The problem of social security in Colombia. Int’l Lab. Rev., 47, p.426.