Cestopis Srí Lanka: Kolik nás stál měsíc na Srí Lance a co jsme zažili?

Cestopis Srí Lanka

Věděli jsme, že chceme na delší dobu do Asie, a protože byl červen, vybírali jsme podle toho, kde bude hezky. Padla nám do oka Srí Lanka, tak jsme s jednosměrnou letenkou vyrazili vzhůru za dobrodružstvím. Měli jsme pár věcí v batůžku a ubytování na první noc. Co bude dál bylo doslova ve hvězdách. Srí Lanka se nám zalíbila natolik, že jsme tam strávili měsíc. Naše zážitky i tipy, co vidět na Srí Lance obsahuje tento cestopis Srí Lanka. A prozradíme taky, kolik nás stála tato dovolená na Srí Lance.

Srí Lanka jako malá Indie

Říká se, že Srí Lanka je taková malá Indie. Srí Lanka má totiž kulturně i historicky silnou vazbu na Indii. Hinduismus i buddhismus přišly na ostrov právě z odtud, což se odráží v architektuře, jazyce i extra pálivé kuchyni (říká se dokonce, že na Srí Lance je ještě pálivější jídlo než v Indii).

Cestopis Srí Lanka: Nejprve pro vás máme několik praktických informací, které potřebujete vědět, než se na Srí Lanku vydáte. Poté už najdete naše zážitky i kolik nás měsíční putování stálo peněz.

Cestopis Srí Lanka: Kdy jet na Srí Lanku

Srí Lanka je nejvíc super v tom, že tam můžete jet po celý rok. Střídají se tam dvě období, ale vždy je na jedné části ostrova hezky. Pokud vás zajímá, jaké má Srí Lanka počasí, napsali jsme na to samostatný článek, abyste se mohli dobře zorientovat podle měsíců.

TIP: Jaké je počasí na Srí Lance a kdy vyrazit?

Sri Lanka pláže - turistické pláže

Srí Lanka – víza: Co potřebujete a kde to vyplnit

Pokud pojedete na Srí Lanku, budete potřebovat víza. Ale nebojte, dají se úplně jednoduše vyřídit online na oficiálních stránkách a do pár dnů je máte. Víza na Srí Lanku stojí 30 UDS a platí 30 dnů. Víza po příjezdu vás vyjdou na 50 UDS a budete muset vystát frontu.

Srí Lanka – měna

Na Srí Lance je měna srílanská rupie (1 LKR =0,078 CZK), takže si procvičíte počítání. Ideálně si tady přivezte s sebou dolary nebo eura a ty si směňte na místě. Pozor, na Srí Lance se skoro všude platí hotově, a to i v ubytování (dolary moc nechcou), takže mějte vždy dostatek hotovosti a menších bankovek u sebe. Bankomaty budou ve větších městech, ale lepší je jít prostě do směnárny. Občas budou chtít taky smlouvat, tak se toho nebojte, pokud vám bude něco připadat moc drahé.

Cestopis Srí Lanka: Kdy koupit letenky na Srí Lanku

Ať už se chystáte kamkoliv do Asie, obecně platí, že je lepší nakoupit letenky 2 až 4 měsíce dopředu. Pokud tedy dumáte, kdy koupit letenky na Srí Lanku, a netlačí vás čas, hledejte několik měsíců předem. Letenky na Srí Lanku se dají sehnat velice levně, a to klidně i za 8 tis. Kč se zpáteční. Nejdražší bývají mezi svátky jako Vánoce, Velikonoce nebo jiné prázdniny.

Levné letenky na Srí Lanku a nejlepší spoje

Kdo by nechtěl levné letenky na Srí Lanku ideálně s co nejméně přestupy? Nedávno začala léta nová linka z Abú Dhabí do Kolomba (hlavní město Srí Lanky). Nejlepší trasa je tedy z Vídně do Abú Dhabí a od tamtud do Kolomba. Možností je samozřejmě spousta, ale tato trasa bývá rychlá a levná.

TIP: 13 věcí, co si sbalit do letadla na dlouhý let, abyste ho přežili ve zdraví.

Jak procestovat Srí Lanku a jak jsme to udělali my?

Pokud vás láká dovolená na Srí Lance, rozhodně vyražte. Za nás můžeme tuto zemi opravdu doporučit. Jak procestovat Srí Lanku? Většina cestovatelů se z hlavního Města vydává na okružní jízdu do královských měst přes vnitrozemí a hory až k jižnímu pobřeží, kde jsou ty nejkrásnější pláže na Srí Lance. My jsme to udělali přesně naopak. Jako první jsme se vydali na jih a pak pokračovali více a více do centrální části ostrova.

Díky tomu byly třeba prázdné autobusy a vlaky a nemuseli jsme se nikde mačkat. 

Srí Lanka Ella Nine Arch Bridge

Srí Lanka – ubytování 

No. Ubytování na Srí Lance může být opravdu všelijaké a záleží na vašem rozpočtu. rezervujeme většinou přes Booking a máme s tím skvělé zkušenosti.. My jsme zpočátku brali to nejvíc nejvíc low cost, což na fotkách vždy vypadalo super, ale reálně to byly plesnivé matrace, malé pokoje bez klimatizace o hmyzu ani nemluvě. Protože jsme se hodně přesouvali, máme pro vás tipy na nejlepší ubytování na Srí Lance, které jsme měli my a stálo pár korun. Naše top Srí Lanka ubytování:

Ubytování Kolombo

Po příletu každý potřebuje trošku pohodlí, aby mohl dospat dlouhý let. Mám pro vás několik tipů na luxusnější i levnější ubytování.

Ubytování Mirrisa

Ubytování u NP Yala

Ubytování Ella

V Elle doporučujeme ubytování o nejvíce centra a turistického dění, protože tam jsou restaurace, autobusy a taky se od tama dá jít na různé výlety

Srí Lanka Ella Little Adam's peak

Doprava na Srí Lance a jak na Srí Lance cestovat

Díky tomu, že v minulosti byla Srí Lanka britskou kolonií, je tady vybudovaná dobrá vlaková síť napříč ostrovem, což se o jiných asijských zemí říct moc nedá. Doprava na Srí Lance je boží a divoká a rozhodně to bude silný zážitek.

  1. Pronájem auta nebo tuk-tuku: Cesty na Srí Lance mohou být nevyzpytatelné a řidiči ještě víc. Pokud vás bude hodně, tak je super si pronajmout třeba mini bus i s řidičem. Do pronájmu auta bych se tady asi nepouštěla, za to je super si půjčit tuk-tuk.
  2. Autobusy a místní doprava: Autobusová doprava je levná a hustě propojená. Stačí si stoupnout na kraj silnice a nějaký autobus určitě přijede. Počítejte ale s tím, že řidiči jezdí dost divoce a autobus se často stává nejrychlejším (a nejhlasitějším) vozidlem na silnici. Interiéry autobusů bývají vyzdobené buddhistickými motivy a hlasitě zde hraje místní hudba. Jak říkám, je to prostě zážitek.
  3. Vlaky na Srí Lance: Při cestování vlakem doporučuji koupit si vyšší třídy, protože ty nižší jsou často přeplněné. Cesta vlakem z Kandy do Elly patří k nejkrásnějším trasám na světě, kdy vlak projíždí mezi čajovými plantážemi a horami (my jsme jeli tuto trasu naopak).

TIP: Záchranná stanice zvířat – Kam jdou peníze turistů a jak funguje ochrana mořských želv

Srí Lanka – itinerář: Co jsme za měsíc stihli

Obecně můžeme říct, že Srí lanka se nám fakt líbila. Je to rozmanitá země, kde si každý najde to svoje od krásných pláží, hor, vodopádů, skoro pouště, zvířat a tak dále. Troufám si říct, že jsme viděli většinu míst, kam cestovatele míří. Někde bychom zůstali déle a jiné bychom vynechali. Srí Lanka itinerář:

  • Hlavní město Kolombo: Tady jsme strávili den, ale klidně bych město vynechala (moc na to nejsem). Je tam pár hezkých budov, jinak chaos a hluk stejně jako v dalších asijských velkoměstech.
  • Jižní pobřeží Srí Lanky: Tady jsme strávili asi 5 dní. Viděli jsme několik vesniček na pobřeží, ze kterých se nám nejvíce líbila Mirrisa, kde je fakt krásná pláž a známý Coconut hill. Tady můžete surfovat, pozorovat velryby nebo prostě chillovat na pláži. Navíc tady uvidíte také místní rybáře a jejich jedinečný styl rybolovu na kůlech ve vodě.
  • NP Yala: Místními autobusy jsme se doštrachali do národního Parku Yala. Cesta byla záživná. Tady jsme byli 2 dny a byla to nádhera. Zůstali jsme v super kempu na samotné hranici parku, takže jsme byli nejvíc v přírodě, jak to jen šlo.
  • Ella a čajové plantáže: Z horka jsme se přesunuli do vnitrozemí do městečka Ella, které je obklopenou čajovými plantážemi a horami. Tady jsme si pobyt prodloužili na 5 dnů a pořádně si prošli všechny super místa.
  • Kandy: Vlakem z Elly (známá a krásná železniční trasa) jsme jeli do většího měst Kandy, kde je známý Chrám Buddhova zubu a nádherná botanická zahrada. Tady jsme byli 2 dny a bohatě to stačilo.
  • Skalní pevnost Sigiriya: Za trochou historie a kultury jsme šli omrknout skalní pevnost Sigiriya na Lví skále. Byla to nádhera, ale vstupné pro turisty bylo celkem mastné.
  • Trinconmale: Tady jsme jeli kvůli pozorování velryb, které byly naprosto úžasné. Jsou tady celkem fajn pláže, ale jinak v okolí toho moc není. Tady jsme byli asi týden a určitě bychom pobyt zkrátili.
  • Královské město Anuradhapura: Autobusem jsme přejeli do velkého kdysi královského města Anuradhapura, kde jsou nádherné buddhistické chrámy. Tam jsme si vzali průvodce, protože bez nich se toho tolik nedozvíte. Prošli jsme snad všechny hezké chrámy, až se nám sešoupaly od horké země ponožky. Chrámy se nám moc líbily. 
  • Negombo: Poslední dny před odjezdem do Malajsie jsme strávili v Negombu, které je poblíž letiště. 

TIP: Všechna zajímavá místa, která jsme navštívili, najdete v našem článku 12 tipů, co vidět na Srí Lance a co nás tam nalákalo taky.

Cestopis Srí Lanka: Srí Lanka pláže - Yala beach

Kolik stojí dovolená na Srí Lance

Už se pomalu dostáváme k tomu, co některé z vás nejvíce zajímá. Pojďme si v tom ale udělat jasno. Jsme backpackeři a cestujeme low cost, což obvykle znamená, že vybíráme opravdu z nejlevnějších ubytování. Zároveň ale pracujeme online, takže potřebujeme trochu prostoru a klidu, takže obvykle nespíme ve společných pokojích, kde bývá rušno. 

  • Letenky na Srí Lanku: Jednosměrnou letenku jsme kupovali na poslední chvíli a vyšla na 8 tis. Kč na osobu. 
  • Ubytování na Srí Lance: V průměru jsme zaplatili 70 až 350 Kč na osobu podle lokality (když jsme třeba chtěli být blízko centra, pláže atd.).
  • Doprava na Srí Lance: Větší vzdálenosti jsme jezdili autobusy s místními, což vyšlo na pár desítek korun maximálně. 
  • Vstupné: Tady je to trošku víc, protože třeba jen na vstup na UNESCO Sigiriya jsme dali asi 30 UDS za osobu, safari v NP Yala taky nebyla levná záležitost (asi 70 UDS na osobu) a pozorování velryb stálo taky dost. Každopádně jsme si platili třeba vstupy do chrámů, průvodce (to vyšlo třeba na 5 UDS), zahrady, záchranné stanice atd. 
  • Jídlo: Ve větších městech se najíte za pár desítek korun. V menších vesnicích, kde moc možností není, jídlo stojí 70 až 150 Kč. Snídani jsme si platili v ubytování, obědvali každý den trs banánů a platili si jen večeře.

Měsíc nás vyšel na 35 tis. Kč na osobu se vším všudy (víza, letenky atd.), což mi přijde vlastně úplně super na to, co všechno jsme zažili a kam všude jsme se podívali. Šlo by to udělat levněji (ušetřit třeba na vstupném a ubytování), ale taky o dost dráž podle toho, jaké máte nároky. 

Časté dotazy (FAQ)

Kolik stojí vízum na Srí Lanku?

 Při příletu do Kolomba si mohou cestující zařídit vízum přímo na letišti. Tento proces spravuje Imigrační a emigrační úřad, přičemž poplatek za udělení víza činí 50 USD (stav k 1. 7. 2024). Platba probíhá na speciální přepážce před pasovou kontrolou. Nejlepší je si je vyřídit online na oficiálních stránkách.

Na co si dát pozor na Srí Lance?

 Srí Lanka patří mezi bezpečné destinace s nízkou kriminalitou. Přesto se doporučuje být obezřetný vůči drobným krádežím, zejména na rušných místech. Turisté by si měli hlídat osobní věci, jako jsou peníze, doklady, šperky nebo elektronika.

Čím platit na Srí Lance?

 Platba kartou je běžná ve větších hotelech a obchodech, ale pro menší nákupy je lepší mít místní měnu – srílanské rupie. Eura a dolary lze směnit v bankách nebo směnárnách, přičemž při výměně hotovosti je třeba mít u sebe cestovní pas.

Zdroje

Radicati, A., 2019. Island journeys: Fisher itineraries and national imaginaries in Colombo. Contemporary South Asia, 27(3), pp.330-341.

Samitha, M., 2005. Cultural routes of Sri Lanka as extensions of international itineraries: identification of their impacts on tangible and intangible heritage. In Proceedings of the ICOMOS 15th General Assembly and Scientific Symposium. Volume 2 (pp. p-1013).

Manawadu, S., 2005. Cultural routes of Sri Lanka as extensions of international itineraries: identification of their impacts of tangible and intangible heritage.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *