Beats for Love ubytování: Největší taneční festival v srdci Ostravy + 8 tipů na super ubytko

Beats for love accomodation

Když se řekne Beats for Love, každý si představí duši Ostravy v podobě Dolní oblasti Vítkovic, spoustu světel, barev a hlavně pořádný kraval (v dobrém slova smyslu). Festival Beats for Love patří k největším svého druhu ve střední Evropě. Čtyři dny, desítky pódií, stovky DJs a tisíce lidí z ČR i ze zahraničí. V tomto článku vám poradíme nejen festivalové tipy z Ovy, ale taky kde sehnat na Beats for Love ubytování.

Proč si nenechat ujít Beats for Love?

Beats for Love je jeden z největších tanečních festivalů ve střední Evropě a pořádá se už od roku 2013. My jsme Ostraváci a za celou dobu festivalu jsme vynechali snad jen jeden ročník, kdy jsme byli v Asii. Pamatujeme, když vstup byl 50 Kč za kelímek a jak se z toho mini fesťáku stala tak obrovská akce, kam každoročně přijíždí velká jména světové EDM, house, techno, DnB a dalších stylů.

Beats for Love ubytování
Beats for Love ubytování

Hlavní info o BFL

🎧 Kdy? První červencový víkend (většinou 3.–6. 7.)
📍 Kde? Areál Dolní oblast Vítkovice, Ostrava (fakt dechberoucí industriální areál s duší Ostravy)
🎟️ Pro koho? Pro všechny, co milují hudbu, tanec a festivalovou atmosféru

Beats for Love ubytování a kde se ubytovat v Ostravě

Ještě než vám prozradíme naše tipy na konkrétní ubytka, rádi bychom vám poradili, jak vůbec na Beats for Love ubytování vybrat. Program končí nad ránem, proto doporučujeme vybrat ubytování v blízkosti centra Ostravy a Dolních Vítkovic, ať to nemáte daleko. I v tuto nekřesťanskou hodinu jsou ale posíleny tramvaje i autobusy, takže není problém se dopravit i třeba do Zábřehu nebo Poruby, ale je to celkem zbytečné.

Kde sehnat na Beats for Love ubytování a 9 našich tipů

Protože každý rok máme nejen tenhle fesťák 15 minut od baráku, nikdy jsme na Beats for Love ubytování řešit nemuseli a kámoše z okolí jsme ubytovali u nás na gauči. A i když jde na BFL celá Ostrava, jezdí sem lidi ze všech koutů světa, kteří na Beats for Love ubytování potřebují. Jenže kde se ubytovat, když už jste na kempování ve stanu moc staří, rozlámaní nebo se prostě chcete aspoň trochu přes den vyspat?

Beats for Love ubytování
Beats for Love ubytování

1. Hotel VP1

🏨 2 minuty pěšky od areálu
Hotel VP1 je ideální volba, pokud chceš být doslova u bran festivalu. Jednoduchý, ale čistý hotel přímo v Dolních Vítkovicích. Rychlý přístup = můžeš se kdykoliv jít převléct nebo si dát pauzu. Jen počítejte s tím, že tu bude trošku hlučno, takže špunty do uší si vemte s sebou.
💸 Cena: cca 1 200 Kč/noc
 


2. Hotel City.City

🛏️ Stylový boutique hotel v industriálním stylu
Hotel City.City se nachází kousek od areálu, moderní interiér, výborná snídaně. Obrovská výhoda – vlastní bistro s výborným jídlem. Pokud chcete pohodlí a přesto chcete být blízko BFL, tohle je fajn místo.
💸 Cena: cca 2 000–2 500 Kč/noc


3. Imperial Hotel Ostrava

🏙️ 4hvězdičkový hotel v centru Ostravy

Imperial Hotel Ostrava je luxusní varianta kousek od Stodolní a 10 minut tramvají na festival. Wellness, snídaně a pokojová služba. Navíc na Stodolní ulici a hudebním klubu Fabric nedaleko odtud pokračuje po BFL programu afterparty až do rána, takže to pak už máte kousek.

 💸 Cena: cca 2 300–3 000 Kč/noc


4. Hotel Maria

🏨 Cenově dostupný hotel v centru Ostravy
Hotel Maria je rodinný hotel s příjemnou atmosférou a wellness centrem. Tramvají vám cesta do DOV (Dolní oblasti Vítkovic) zabere asi 12 minut, ale je to trochu z ruky. Za to tam budete mít luxus, pohodlí a wellness.
💸 Cena: cca 1 300 Kč/noc

Beats for Love ubytování
Beats for Love ubytování

5. Kampus Palace

🏘️ Studentské ubytování – ale stylové a nové
Kampus Palace je levnější, ale moderní pokoje a studio apartmány v samém centru. Perfektní pro partu, která chce být spolu. Je to přímo v centru, takže všechny fajn místa můžete projít pěšky. A kdyby vám to ujelo i z DOVu, projdete se tak 2 až 3 km.
💸 Cena: cca 1 000 Kč/osoba


6. Hotel Brioni Boutique Hotel 4*

🌆 Přímo na Stodolní ulici
V hotelu Brioni Boutique lze očekávat kombinaci komfortu a zábavy – můžete protáhnout párty ještě před nebo po festivalu. Skvělý interiér, výborné snídaně. Jen tam bude možná trošku hlučno.
💸 Cena: cca 2 500–3 200 Kč/noc


7. Mercure Ostrava Center Hotel

🌿 Uprostřed města, ale klidná lokalita
Mercure Ostrava Center Hotel je luxusnější hotel s krásným výhledem na náměstí Ostravy. Na festival to trvá 10 minut tramvají a všude to máte blízko.
💸 Cena: cca 2 400 Kč/noc


Beats for Love ubytování
Beats for Love ubytování

8.  Hotel Paradise

Hotel Paradise spíše připomíná takovou lepší ubytovnu. Kdybyste neměli kam složit hlavu, je kousek od festivalu a klidně tam dojdete i pěšky (nebo 5 min tramvají). Je to na okraji centra, takže to všude máte kousek.

  •  💸 Cena: cca  300 Kč/osoba
  • Plusy: možnost čtyřlůžkových a vícelůžkových pokojů, sdílená kuchyňka

Časté dotazy (FAQ)

Kde sehnat na Beats for Love ubytování v Ostravě?

Pokud nechcete být v kempu hned vedle festivalu, doporučujeme si rezervovat na Beats for Love ubytování v centru Ostravy, Mariánských Horách nebo ve Vítkovicích, případně v Hrabůvce nebo Zábřehu (dojezd asi 15 min tramvají). Vyhněte se ubytování v Přívoze.

Jaké je na Beats for Love levné ubytování vhodné pro skupiny?

Pokud nechcete utrácet za hotel, můžete vyzkoušet některé z ubytoven, kde můžete být celá parta a bude to levné. Mezi takové ubytovny patří třeba ubytovna DMH nebo Paradise. Jen počítejte s tím, že tam asi nebudou ubytováni jen lidé z festivalu.

Jak funguje doprava mezi ubytováním a festivalem?

V Ostravě je fakt super MHD. Navíc na festivaly v DOV jsou posílené snad všechny spoje a snadno se dostanete, kam potřebujete. Nejlépe se můžete dopravit tramvají nebo autobusem, blízko je také nádraží Ostrava Střed nebo Hlavní nádraží Ostrava. Hlavní tramvajové linky jsou 1, 2, 8 a 11. Tramvajová zastávka u festivalu se jmenuje Dolní Vítkovice a Dolní Vítkovice Hlubina (blíž hlavnímu vstupu). 

12 tipů, co vidět na Srí Lance a co nás tam nalákalo taky

What to see in Sri Lanka

Představte si místo, kde se moře třpytí na všechny strany, kde zelené kopce pokrývají nekonečné čajové plantáže a kde se historie mísí s živou kulturou. To je Srí Lanka – ostrovní perla Indického oceánu, díky které máme zážitky, na které jen tak nezapomeneme. Můžete tam zažít všechno od chillování na pláži až po dobrodružství v horách nebo pozorování velryb. Takže co vidět na Srí Lance?

Jaké má Srí Lanka počasí a kdy vyrazit

Než se na Srí Lanku vydáte, nezapomeňte, že v této zemi řádí monzuny, ale teoreticky sem můžete vyrazit po po celý rok. Monzuny jsou totiž vždy pouze na jedné části ostrova, takže na severu země prší od října do ledna, zatímco na jihu od května do srpna. Realita ale bývá přívětivější, protože bývají přes den jen menší přeháňky a občas více sprchne, jinak většinou bývá hezky.

Sami jsme na Srí Lanku vyrazili v červenci a strávili jsme tam celý měsíc. I když mělo pršet, monzun jsme schytali jen jednou, a to hned první den na přivítanou. Občas byly krátké přeháňky, ale bylo to vlastně úplně v pohodě.

co-videt-na-sri-lance

Proč právě Srí Lanka?

My jsme se vydali na Srí Lanku, protože jsme našli levné letenky a dalo se tam jet i během našeho českého léta. Teď se Srí Lanka stala jedním z našich nejoblíbenějších míst, kde jsme mohli strávit čas na cestách. Nachází se zde totiž nedotčená krásná příroda, nádherné pláže, ale také bohatá kultura ovlivněna Buddhismem a Hinduismem, které se zde mísí. Na cestách tu potkáte slony, můžete si půjčit tuktuk a chodit i po horách.

12 nejlepších tipů, co vidět na Srí Lance

Většina lidí, kteří se na Srí Lanku vydají, cestuje typickým okruhem, který začíná v hlavním městě Colombu na severu a stáčí se přes vnitrozemí na jih. My jsme ho jeli obráceně, protože když jsme přijeli na Srí Lanku, neměli jsme zpáteční letenky, ale  jen ubytko na první noc a žádné plány a na jihu bylo zrovna hezké počasí, tak jsme začali tam.

Protože Srí Lanka chce na pořádné procestování alespoň 3 až 4 týdny, vyberte si ta nejlepší místa, co vidět na Srí Lance podle toho, co vás nejvíce baví (pláže, hory, města apod.). My jsme projeli snad úplně všechno.

Mirissa – ráj pro surfaře a milovníky velryb

Po dlouhé cestě, státnicích a období stresu jsme se vydali na pár dní si odpočinout na pláž. Mirissa je malá rybářská vesnice, ve které se však nacházejí jedny z nejkrásnějších pláží na Srí Lance. Na své si přijdou surfaři, plážoví povaleči i obdivovatelé přírody, protože se tam od listopadu do dubna dají pozorovat velryby. Navíc tam jede klimatizovaný bus přímo z Colomba (což po pár jízdách místní dopravou oceníte).

TIP: Záchranná stanice zvířat – Kam jdou peníze turistů a jak funguje ochrana mořských želv?

mirissa-raj-pro-surfare

Unawatuna – plážová oáza

Nedaleko Mirissy se nachází další plážová oáza – Unawatuna, ve které naleznete dlouhé písečné pláže, palmy a dají se tam pozorovat krásné západy slunce. Oblíbené je tady šnorchlování nebo potápění. Můžete si zde také udělat potápěčský nebo surfařský kurz. Dříve tady bývaly pláže široké, ale v roce 2004 zasáhla pobřeží tsunami, takže dnes už k některým hotelům sahá moře.

Národní park Yala

Pokud vás láká divočina, Národní park Yala je místo, které byste neměli vynechat, i když se na Srí Lance můžete snadno setkat s mnoha zvířaty kdekoliv na cestě poblíž tohoto NP. Yala je jedním z největších a nejstarších národních parků na Srí Lance a je domovem pro mnoho druhů zvířat, včetně slonů, leopardů a krokodýlů (ty uvidíte zřejmě i mimo park), ale i hadů (třeba kober). 

Pokud jste už ale byli na africkém safari, zřejmě to pro vás nebude takové terno. Navíc nemáte jistotu, že fakt něco uvidíte.

Yala-narodni-park

Safari za slony, leopardy a kobrami

Safari v Yala je zážitek na celý život. Představte si, že jedete otevřeným jeepem přes savanu, hledáte stopy zvířat a najednou spatříte stádo slonů nebo dokonce leoparda ve svém přirozeném prostředí. Je to jedno z mála míst na světě, kde máte takovou možnost. 

Občas to ale v realitě vypadá trochu jinak, protože jakmile ten jeep spatří slona, sjedou se tam všechny další výpravy, tak se na to připravte. A pokud budete mít to štěstí a uvidíte leoparda, bude od vás pravděpodobně hodně daleko. Každopádně se projedete v nedotčené přírodě a uvidíte třeba i divoké pláže, které na mě udělaly fakt dojem.

Tangalle 

Dalším oblíbeným přímořským městečkem je Tangalle. Tady už nejezdí tolik lidí, protože není tak blízko Colomba (cca 200 km). Dají se zde pozorovat mořské želvy, gejzíry, cvičit jóga nebo navštívit sloní útulek. Oblíbené jsou taky noční výpravy za pozorováním líhnutí malých želviček.

Ella – čajové plantáže a nejprofláknutější most

Ella je malé městečko v horách obklopenou čajovými plantážemi, vodopády a buddhistickými chrámy. Zároveň tam najdete další z ikon Srí Lanky – The Nine Arch Bridge, kam míří všichni cestovatelé. My jsme ocenili příjemnou změnu počasí (v NP Yala bylo běžně přes 40 °C) a hlavně naše milované hory, takže jsme si tady pobyt prodloužili celkem na 5 dní.

V Elle se pořádají exkurze na čajové plantáže i do továren pro zpracování čaje (nakoupili jsme si hromadu čaje, kterou jsme pak museli tahat přes další 3 země), snadno se dostanete k vodopádům a na spoustu úžasných hor v okolí. Mezi oblíbené treky a výlety patří trek na Ella Rock, Little Adam´s Peak nebo vodopády Rawana Ella Falls a mnoho dalších míst.

TIP: Srí Lanka – Ella: Čajové plantáže, hory i vodopády

ella-nine-arch-bridge

Nuwara Eliya – Malá Anglie Srí Lanky

Nuwara Eliya, známá také jako Malá Anglie, je město, které si dodnes uchovává svůj koloniální šarm (Srí Lanka byla celkem dlouho anglickou kolonií). Je zvláštní uprostřed chrámů, kde se mísí buddhismus s hinduismem, vidět najednou koloniální město, které vypadá jako byste byli zpět v Evropě.

Skalní pevnost Sigiria – Lví skála (UNESCO)

Jedním z nejznámějších symbolů Srí Lanky je starověká skalní pevnost Sigiriya, neboli Lví skála. Připomíná mi peruánské Machu Picchu, protože i tady jsou na samém vrcholu skály pozůstatky města z dávných časů. Tento monumentální skalní útvar, který se tyčí do výšky 200 metrů nad okolní krajinu, byl kdysi královskou pevností a palácem. Najdete tam skalní město, jeskyně s malbami a uvidíte i parádní výhled široko daleko.

Dnes je Sigiriya zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO a samotný vstup na ni nás vyšel jako bydlení na několik dní. Přesto jsme si to nenechali ujít a rozhodně to pro nás byla jedna z nejlepších věcí co vidět na Srí Lance.

skalni-pevnost-sigiriya

Polonnaruwa – starověké město

Polonnaruwa je jedním z nejdůležitějších archeologických nalezišť na Srí Lance a bývalé hlavní město Srí Lanky z 11. a 12. století. Dnes patří k UNESCO památkám, je plné chrámů, soch a ruin paláců, které připomínají dobu jeho největší slávy. Typickou ikonou města je památka Gal vihára, což jsou 4 sochy Buddhy. Takže pokud vás lákají procházky po památkách, bude se vám tam líbit.

Dambulla

V samotném středu Srí Lanky (doslova, protože Dambulla je geografický střed ostrova), je město plné jeskynních chrámů, které jsou také součástí světového dědictví UNESCO. Můžete tady vidět třeba oblíbený královský chrám na kraji města, ve kterém je celkem 5 jeskyní se 150 vyobrazeními Buddhy. Stěny a stropy jeskyní jsou pokryté malbami, které uchovávají vzpomínky z královského života. 

Anuradhapura – kolébka buddhismu

Anuradhapura je bývalé královské město a zároveň je považováno za samotnou kolébku buddhismu. Proto je dnes poutním místem, kam míří nejen turisté, ale i mnoho místních. Je plné nádherných buddhistických chrámů s nádechem bohaté historie. 

Doporučujeme si s sebou vzít nějakého místního průvodce, kterého snadno seženete u vstupů do jednotlivých chrámů. Za pár euro vás nejen provede, ale místo pouhé procházky se dozvíte všechny zajímavosti, které jen přidají na hodnotě těchto významných míst.

Protože do areálů chrámů se nesmí chodit v botech, doporučujeme mít s sebou ponožky (ideálně ne bílé, jako jsme měli my), protože podlaha může být fakt horká a chodit po ní přes slunečný den naboso by vám je mohlo trochu připéct.

TIP: 13 věcí, co si vzít do letadla na dlouhý let, abyste si ho užili a ne jen přežili

anuradhapura-kolebka-buddhismu

Kandy a Chrám Buddhova zubu

Kandy je větší město a jedno z nejposvátnějších míst na Srí Lance. Chrám Buddhova zubu, kde je údajně uložen zub samotného Buddhy, je hlavním poutním místem pro buddhisty z celého světa. Doporučujeme jít  dovnitř v podvečer, kdy nebude celý chrám úplně plný. Kolem chrámu se můžete vydat na krásnou procházku okolo jezírka a v městě je také nádherná botanická zahrada. V Kandy vám klidně bude stačit zůstat jen 1 noc.

Hlavní město Colombo a Negombo

Colombo jsme si záměrně nechali až na konec, i když tam pravděpodobně dorazíte jako první. My jsme se na Srí Lanku těšili hlavně kvůli přírodě a bohaté historii, takže nás Colombo moc neoslovilo. Každopádně pokud se tam chystáte, můžete se vydat na hlavní třídu Galle Road, pevnost Fort a projít si také trh s voňavým kořením a čajem. Počítejte ale s rušným vírem velkoměsta.

Hned kousek vedle je město Negombo, které leží 6 km od letiště Bandaranaike a 35 km od Colomba a hodně lidí si je spolu plete. Jezdí sem hlavně lidé, kteří nechtějí moc cestovat napříč ostrovem, proto patří k nejrušnějším letoviskům. Dříve to byla rybářská vesnice a obchodní přístav a dodnes tam najdete obrovské trhy. Moc to tam ale jako na Srí Lance nevypadá, protože je město tvořeno spoustou památek z dob kolonizace.

TIP: Pořádné dobrodružství si užijete taky v Kolumbii a my pro vás máme 15 nejkrásnějších míst, co vidět v Kolumbii a jak si zažít netradiční dovolenou, podívat se na kávové plantáže, do Medellínu, Cartageny nebo hlavního města Bogoty.

Co bychom udělali jinak?

Možná si i vy po každé cestě říkáte “aha, tak tohle bychom příště mohli udělat jinak”. Co se týče Srí Lanky, strávili bychom více času v přírodě a na plážích, protože jsou opravdu kouzelné, vynechala bych nějaká větší města a místo nich bychom byli více v přírodě, ať už třeba v nějakém národním parku nebo na horách, protože tam se nám líbilo nejvíce. 

Kdybychom měli vybrat jen pár míst, co vidět na Srí Lance, jsou to jednoznačně: 

Nejčastěji kladené dotazy (FAQ)

Jak se oblékat na Srí Lance

Ve většině částí Srí Lanky vám bude stačit pouze lehké letní oblečení. Nicméně myslete na to, že při vstupu do chrámů je nutno mít zahalené kolena a ramena, takže je dobré mít po ruce nějaký velký šátek.

Jaké očkování mít na Srí Lanku

Při cestování po Srí Lance je obecně doporučováno být očkován proti žloutenkám typu A i B, žluté zimnici a břišnímu tyfu. Neznamená to však, že zde běžně přicházíte do kontaktu s těmito nemocemi, ale člověk nikdy neví.

Jak se domluvit na Srí Lance

Vzhledem k tomu, že Srí Lanka je bývalou britskou kolonií, většina obyvatel zde ovládá minimálně základní angličtinu. Pokud však narazíte na někoho kdo anglicky neumí, vždy se dá domluvit „rukama, nohama“.

Jak se pohybovat po Srí Lance

Pokud vám nevadí diskomfort, nejlevnější způsob cestování přes Srí Lanku je pomocí místních autobusových linek. Další, trochu dražší, ale o to zábavnější metodou je objednat si tuk-tuk přes appku v telefonu. Nejdražší, ale zase nejpohodlnější je pak pronájem vlastního vozu s řidičem.

Zdroje

  • Prakash, S.L., Perera, P., Newsome, D., Kusuminda, T. and Walker, O., 2019. Reasons for visitor dissatisfaction with wildlife tourism experiences at highly visited national parks in Sri Lanka. Journal of Outdoor Recreation and Tourism25, pp.102-112.
  • Chandralal, K.P.L. and Pallıyaguruge, K., 2010. Impacts of tourism and community attitude towards tourism: A case study in Sri Lanka. South Asian Journal of Tourism and Heritage3(2), pp.41-49.
  • Jayampathi, E.K. and Punchihewa, P.S.D., 2019. Relationship between Travel Agents’ Service Quality and Tourists Satisfaction with Special Reference to Mirissa Coastal Tourism Zone. International Journal of Small and Medium Enterprises and Business Sustainability4(1), pp.39-67.

Národní park Tayrona v Kolumbii: Kompletní průvodce

Tayrona National Park - Complete guide

Národní park Tayrona je jedním z těch míst, které vám zkrátka vezmou dech. Jen tam tak stojíte, koukáte na tu nádheru a nevěříte svým očím, že jste opravdu tady. Národní park Tayrona se rozkládá na severu Kolumbie na pobřeží Karibiku a najdete v něm všechno. Pláže, deštný prales, divokou přírodu a na dohled máte i nejvyšší horu Kolumbie. Jak se tady dostat, kde se ubytovat a jaká místa v Tayroně navštívit?

Proč navštívit Tayronu

Pokud jste někdy snili o místě, kde se mísí tajemná džungle spolu s Karibikem, národní park Tayrona je to pravé ořechové. Ať už chcete zažít adrenalinové dobrodružství nebo si jen užívat ticho a klid přírody, každý si tu najde to své. 

Národní park Tayrona – historie a původní obyvatelé

Za každým koutem Tayrony se skrývá příběh. Národní park Tayrona je totiž domovem bývalé civilizace Taironů, která zde žila až do příchodu španělských dobyvatelů. Byla to vysoce rozvinutá kultura, která měla silnou rolnickou a obchodní tradici. Mnohé z jejich osad se nacházely právě v oblasti, která dnes tvoří park.

Kolumbie – Národní park Tayrona
Kolumbie – Národní park Tayrona

Kolumbijské Machu Picchu

Nejzajímavější částí je archeologická lokalita Ciudad Perdida, což je ztracené město Taironů, které bylo vybudováno na svazích hor Sierra Nevada. Když se procházíte mezi zbytky těchto starověkých osad, máte pocit, že jste se vrátili v čase. Kamenné terasy, cesty a ruiny chrámů vyprávějí příběhy o životě lidí, kteří obývali tuto oblast před více než tisíci lety. Je to takové malé kolumbijské Machu Picchu.

Fauna a flora národního parku Tayrona

Národní park Tayrona je skutečně tropickým rájem, kde se setkávají hory, džungle a Karibik. V srdci parku najdete hustou džungli plnou exotických rostlin a zvířat – opice, tukany, papoušky, jaguáry, a mnoho dalších (třeba jako hadi a pavouci, kvůli kterým jsou tady zdravotní budky pro ošetření v případě kousnutí).

TIP: 15 nejkrásnějších míst v Kolumbii, které musíte vidět

Jak se dostat do národního parku Tayrona

Dostat se do Tayrony je celkem v pohodě. Nejlepší možností je jet autobusem z blízkého města Santa Marta, taxíkem, lodí nebo autem (to bude ale o dost dražší). Mezi vstupy a přístupové body, kudy se lze dostat do parku, patří El Zaino (hlavní vstup s asfaltovou cestou, odkud se dobře dostanete až k plážím) a Calabazo.

  • Autobusy: Na trase Santa Marta – Guachaca jezdí pravidelně zelené autobusy. Ze Santa Marty vyjíždí od obchodního domu Buenavista. Cesta k hlavnímu vstupu El Zaino vás vyjde asi 7000 COP. 
  • Lodě: Zážitkem může být také plavba lodí, které jezdí do NP Tayrona z Tagangy. Cesta trvá asi 45 minut a vyjde vás na 60 000 COP. Vždy se ale předem domluvte s místními (na ceně, návratu a dalších podmínkách).

Národní park Tayrona – kdy jet

Nejlepším obdobím pro návštěvu je suché období od prosince do března, kdy je počasí stabilní, bez dešťů a teploty se pohybují kolem 28-30°C. Naopak, od srpna do října nastává období dešťů, kdy jsou stezky kluzké a některé části parku mohou být nepřístupné.

My jsme tady byli v srpnu a bylo to relativně v pohodě. Přes den bylo sice spíše zataženo, ale občas sluníčko vylezlo, ale občas jsme taky pořádně promokli a některé cesty byly hodně zabahněné.

POZOR: I když je většina parku přístupná po celý rok, během února a poloviny června a října je park uzavřen z důvodu ochrany přírody nebo pro údržbu. Data se každoročně mění, takže se vyplatí ověřit si aktuální informace online.

Kolumbie – Národní park Tayrona – Kdy jet?
Kolumbie – Národní park Tayrona – Kdy jet

TIP: Chystáte se také navštívit Cartagenu? Poradíme vám nejlepší místa v okolí i ve městě.

Národní park Tayrona a vstupné

Vstup do parku se pohybuje kolem 53 000 COP pro cizince, a to v závislosti na sezóně (ceny se mohou lišit). Doporučujeme přijet brzy ráno, ideálně hned po otevření pokladen, kdy bývají menší fronty, nebo pokud máte ubytování uvnitř, tak odpoledne (ne vždy jde v Kolumbii naplánovat nějaké časování).

Vstupenky se prodávají pouze v limitovaném množství, konkrétně 1 850 na den, a to znamená, že je lepší zajistit si lístky co nejdříve (v sezoně). Pokud máte v plánu zůstat v parku přes noc, vstupenka by měla platit až do chvíle, než park opustíte, ale po nás třeba chtěli dražší vstupné podle počtu dnů, kdy jsme v parku byli. 

POZOR: Vstup do parku se zavírá ve 4 odpoledne a většina ubytování je v parku je ještě kus pěšky. Proto doporučujeme využít od hlavní brány jeepy nebo následně koně (oblíbená atrakce), abyste stihli dorazit do ubytování za světla (stmívá se kolem 18:30), protože mnoho stezek je v džungli, což za tmy není úplně značka ideál. 

Oficiální web NP Tayrona a informace o vstupenkách a otevírací době najdete ZDE.

Kde se ubytovat v Tayroně

Nejlepší na celém výletě do Tayrony bylo ubytování uvnitř parku. Je tady spousta možností, díky kterým můžete mít naprosto nezapomenutelný zážitek a spát v džungli. Jestli se vyspíte nevím, džungle je celkem hlučná, ale pro mě to byl ten nejlepší balzám na duši. Kde se ubytovat v NP Tayrona?

  • Kempování a eko chaty: Pro opravdové dobrodruhy je tu nejoblíbenější možnost ubytování formou kempování přímo v parku (to jsme nevyužili s ohledem na déšť). Jeden z nejoblíbenějších kempů je přímo na pláži Cabo San Juan. Spát můžete v chatkách, stanech nebo jen v hamace.
  • Luxusní ubytování: Pokud nechcete kempovat nebo sem vyrážíte mimo sezonu, jsou tu hotely a různé ekologické resorty v oblasti vstupu do parku El Zaino.
  • Rodinné hostely: Pokud hledáte autentickou kolumbijskou pohostinnost, vydejte se do místních rodinných hostelů. To jsme využili my a bylo to asi naše nejlepší ubytování v životě. Spali jsme v malém přístřešku a uprostřed pozemku byla kuchyňka a venkovní koupelny.

Pro představu stan vás vyjde na 18 000 COP a hamaka na 20 000 COP. Doporučujeme si přibalit zásoby, protože ceny jídla a pití v parku jsou dražší (před vstupem do parku jsou také obchůdky, kde si můžete něco přikoupit).

Nejlepší ubytování v národním parku

Když jsme hledali ubytování v národním parku Tayrona my, chtěli jsme bydlet přímo uvnitř, abychom si mohli co nejvíce užít přírodu. Můžeme vám proto doporučit tato místa:

TIP: Přestože většina cestovatelů prchá z Bogoty po přistání pryč, my jsme s místními kamarády objevili spoustu úžasných míst v okolí. Co vidět v Bogotě a okolí?

Kolumbie – Národní park Tayrona – Kde se ubytovat
Kolumbie – Národní park Tayrona – Kde se ubytovat

Co dělat v NP Tayrona a nejlepší výlety v okolí

Národní park Tayrona je jedním z nejoblíbenějších parků v celé Kolumbii. Nabízí nejen úchvatné pláže, ale také dobrodružství v džungli, pozorování divoké přírody a možnost kempování v nádherném prostředí. Pokud se chystáte do této oblasti, doporučuji tady zůstat několik dnů a pořádně si užít nejen pláže ale i všechno ostatní. Co můžete uvnitř parku navštívit?

Jednodenní výlet a procházka parkem od hlavního vstupu El Zaino

Od hlavního vstupu El Zaino vede asfaltová cesta až k plážím a výchozímu bodu do dalších míst, odkud vedou stezky. Na této trase jezdí jeepy a shuttle busy, pokud si chcete zkrátit cestu. Jinak cesta k moři je dlouhá asi 4 km. Odtud vás čeká pohodlná čtyřkilometrová silnice do Cañaveral. Ačkoliv není příliš zajímavá, poskytuje příjemnou procházku stínem pod hustou vegetací a je to ideální začátek pro vaši túru. 

Za zmínku stojí odbočka na pláž Castilettes, kde můžete v klidu odpočinout. Ale pozor, tato pláž má nebezpečné proudy. Odtud můžete pokračovat přes další dvě pláže až k plážím Arrecifes, La Piscina a playa Cabo San Juan de Guía.

Nejoblíbenější místo celého parku – pláž Cabo San Juan del Guía

Tato pláž je považována za jednu z nejkrásnějších nejen v Kolumbii, ale i na světě. Uvidíte tady nádherný bílý písek, obří balvany, palmami pokrytý poloostrov a překrásné azurové moře. Navíc je to místo, které spojuje dvě pláže do jedné malou vyhlídkou, která je pro toto místo ikonou. Kromě toho zde ústí řeka z pralesa, ve které mohou být i krokodýli. 

V Cabo San Juan jsou kempy i chatičky, kam míří spousta cestovatelů i místních (náš kamarád tady strávil pár měsíců). Cabo San Juan je dostupné po pěší stezce z Cañaveral nebo Calabazo. Můžete se sem dostat i lodí z Tagangy, ale rozhodně doporučuji prožít celý zážitek pěšky. 

Trek na pláž Cabo San Juan z Calabazo

Pokud toužíte po větším dobrodružství a raději se vyhnete davům, zvolte trek z vesnice Calabazo. Tento vstup je méně frekventovaný, což možná někteří ocení. Po několika stech metrech vstoupíte do džungle. Trasa má převýšení 450 m, je dlouhá více než 8 km a zabere kolem tří hodin.

Playa Cabo San Juan del Guía - Parque Tayrona

Srdce národního parku Tayrona – Playa Arrecifes

Pláž Arrecifes se nachází v srdci Národního parku Tayrona a je známá svými ohromnými vlnami. Jsou tady ale silné proudy, proto to na plavání úplně není. Má ale krásný světlý písek a rostliny všude okolo. Leží asi 3 km od Cañaveral a je přístupná pěšky z hlavní trasy. 

TIP: V Kolumbii se dá objevovat nejen příroda, ale také města jako třeba Medellín, který ještě nedávno patřil k nejnebezpečnějším místům na Zemi. Dnes je plný turistů a odkazů Pabla Escobara. Co vidět v Medellínu

Kolumbie – Národní park Tayrona – Playa Arrecifes
Kolumbie – Národní park Tayrona – Playa Arrecifes

Skrytá pláž Playa Arenilla

Tato malá, skrytá pláž je ideálním místem pro ty, kdo chtějí být sami a užít si klid v srdci tropické džungle. Dostanete se sem po cestě z Cañaveral směrem na Cabo San Juan. Tato pláž není příliš známá, takže tady možná budete úplně sami jako my (to je jeden z mých nejkrásnějších zážitků v životě).

Karibský ráj Playa La Piscina

Playa La Piscina je karibský ráj, známý svou klidnou vodou ideální pro šnorchlování. Pláž je obklopena obrovskými balvany a palmami a vytváří přírodní bazén, kde si můžete v klidu zaplavat. La Piscina se nachází necelých 30 minut chůze od Cabo San Juan, kde můžete vyrazit po stezce kolem pobřeží. Je skvělá pro odpočinek po cestě do vzdálenějšího Cabo San Juan.

Trek do ztraceného města Ciudad Perdida

Jedním z největších lákadel Kolumbie je trek do Ciudad Perdida známé také jako „Ztracené město“, které je archeologickým pokladem Tayrony. Najdete tam totiž starodávné ruiny dávného města, které je také kolumbijské Machu Picchu. Tato ztracená indiánská metropole z 9. století leží v srdci džungle a je o to magičtější, že sem nevede žádná jednoduchá cesta.

Dostanete se sem po několikadenní túře džunglí, která začíná v vesnici Mamey. Výpravy vedou přes hory a džungli a mohou trvat až 3 až 6 dní. Potřebujete k tomu vybavení a průvodce a dá se tam jít pouze v sezóně (jinak jsou hladiny řek vysoké a nejdou přebrodit). Trek do Ciudad Perdida vás vyjde okolo 6 tis. Kč na osobu.

My jsme bohužel tento trek do Ciudad Perdida museli vynechat, protože začínalo období dešťů a od jiných cestovatelů jsme se dozvěděli, že řeky jdou přebrodit už jen s batohem nad hlavou a vodou po krk, což už nemusí být moc bezpečné. Tak snad nám to vyjde příště.

Kolumbie – Národní park Tayrona – Ciudad Perdida
Kolumbie – Národní park Tayrona – Ciudad Perdida

Zátoka Bahía Cinto

Dalším místem, kam se můžete podívat, pokud máte nějaký čas navíc je zátoka Bahía Cinto. Je tady klid a jako všude nádherná příroda všude kolem. Dostanete se tady lodí z poblíž ležících pláží, jako je Cabo San Juan. 

Seven Waves Beach

Mezi další nádherné pláže v Tayroně rozhodně patří Seven Waves beach, která je pojmenována podle toho, kolik vln jde postupně k břehu. Jsou tady ale silné proudy, takže je koupání zakázáno. Seven Waves Beach se nachází blízko přístupové cesty z Cañaveral směrem na Cabo San Juan. 

Ukrytá pláž Neguanje

Tato pláž je ukrytá hluboko v národním parku Tayrona. Je obklopena pralesem, palmami a můžete si tady užít nádherné výhledy na oceán. Pláž Neguanje je hodně oblíbená u místních, kteří sem chodí užívat si klid. Je přístupná po pěší stezce z Cañaveral, přibližně 30 minut chůze. 

Zátoka Bahía Gayraca

Bahía Gayraca je jednou z nejkrásnějších zátok v Tayroně. Je známá svými smaragdově zelenými vodami a písčitými plážemi, kde se dá koupat nebo se třeba potápět. Zátoka Bahía Gayraca je přístupná lodí i pěšky po stezkách. 

Zátoka Bahía Chengue

Bahía Chengue je jedním z méně známých, ale krásných míst parku. Je celkem izolovaná a málo naštěvovaná, což oceníte hlavně pokud vyrazíte do Tayrony v hlavní sezóně. Snadno sem dojdete po stezkách pěšky z Calabazo. 

Zátoka Bahía Concha

Bahía Concha je nádherná zátoka s bílým pískem a křišťálově čistou vodou, kde si můžete pořádně zaplavat. Chodí sem místní i turisté, kteří toto místo milují. 

Pláž na konci světa – Playa Brava

Pokud máte více času a touhu po opravdovém dobrodružství, zvažte návštěvu Playa Brava. Tato opuštěná pláž, která je ukrytá hluboko v parku a dostanete se tady až po několika dnech chůze. Pokud se rozhodnete pro vícedenní trek, můžete absolvovat trasu El Zaino – Cabo San Juan – Pueblito – Playa Brava – Calabazo. Cesta vás zavede do džungle, kde budete mít pocit, že jste na konci světa. 

Playa Brava je klidná a obklopená palmami, a v noci si můžete odpočinout v bungalovech na pláži, kde si můžete objednat večeři a vychutnat si krásné okolí. A pokud máte chuť na další dobrodružství, můžete vyrazit na hodinovou procházku džunglí k vodopádu.

Kolumbie – Národní park Tayrona – Playa Brava
Kolumbie – Národní park Tayrona – Playa Brava

Šnorchlování v Tayroně

Pokud jste vodní živel, nevynechejte výlet do Tagangy, která je jedním z nejlepších míst pro šnorchlování v okolí Tayrony. Z Tagangy vás vezmou lodí na pláž, kde můžete šnorchlovat v průzračné vodě mezi korály a hejny barevných ryb. I když pláže v parku nejsou příliš známé pro šnorchlování, Taganga se vám určitě zalíbí.

Playa Cristal a plavání s delfíny

Národní park Tayrona je také domovem delfínů, za kterými se můžete vydat na pozorování z Playa Cristal. Delfíni se tady rádi pohybují mezi korály a skalami, takže když budete mít štěstí, můžete je potkat spolu s mořskými želvami. Není to ale komerčně organizovaná výprava. Dostanete se tady lodí z vesnice Taganga a zbytek už je na vaší domluvě.

Horská turistika a treky v Sierra Nevada de Santa Marta

Z NP Tayrona dohlédnete až k nejvyšším horám celé Kolumbie a pohoří Sierra Nevada de Santa Marta. Místní průvodci a cestovky vám nabídnou všelijaké treky a výlety do hor. Výchozím bodem pro většinu treků je vesnice Mamey.

TIP: Další dobrodružství nás čekalo na divoké Srí Lance, kde jsou čajové plantáže, dechberoucí pláže a taky historické památky jako Sigiriya.

Nejčastěji kladené dotazy (FAQ)

Jak se dostat do národního parku Tayrona?

Do národního parku Tayrona se dostanete nejlépe autobusem z vedlejšího města Santa Marta, odkud pravidelně jezdí autobusy od obchodního domu Buenavista. Cesta k hlavnímu vstupu do parku El Zaino vás vyjde asi 7000 COP. Další možností je využít taxi, vlastní auto nebo jet lodí z Tagangy.

Kde se ubytovat v národním parku Tayrona?

Možností ubytování v národním parku Tayrona je spousta. Můžete si vybrat z chatiček, luxusnějších resortů nebo lowcost kempů a spaní v hamakách na pláži.

Jaké jsou nejkrásnější pláže v národním parku Tayrona?

Mezi nejoblíbenějšími plážemi v NP Tayrona jsou pláže Cabo San Juan, La Piscina a Playa brava.

Kde koupit vstupenky do národního parku Tayrona?

Vstupenky do národního parku Tayrona seženete buď přímo na místě u hlavního vstupu nebo online na oficiálních stránkách parku. Počet vstupenek je omezený, takže v hlavní sezoně je nejlepší je koupit předem online.

Zdroje

Brüggemann, J., Hernández, M., Rodríguez, E., Soler, J. and Tapper, R., 2002. Biodiversity and Tourism in the Framework of the Convention on biological Diversity: The case of the Tayrona National Park, Colombia. In Report of the Workshop at Cañaveral, Tayrona National Park, 25-30 November 2001. German Federal Agency for Nature Conservation.

Ojeda, D., 2011, April. Whose paradise? Conservation, tourism and land grabbing in Tayrona Natural Park, Colombia. In International conference on global land grabbing (pp. 6-8).

Wilson, B., Londono, J.C., Ferrer, J. and Popp, B., 2023. Colombia’s Tayrona National Park: recommendations for future regional development. In Handbook on Tourism and Behaviour Change (pp. 250-268). Edward Elgar Publishing.

Záchranná stanice zvířat – Kam jdou peníze turistů a jak funguje ochrana mořských želv?

Srí Lanka a záchranná stanice zvířat – Kam jdou peníze turistů a jak funguje ochrana mořských želv?

Mořské želvy patří k nejstarším obyvatelům naší planety, kteří proplouvají oceánem už 100 milionů let. Jejich populace se na některých místech v poslední době snížila až o 90 %. Bohužel tomu občas nevědomě přispíváme i my cestovatelé. Záchranná stanice zvířat v zahraničí je oblíbeným místem, kde si lidé mohou zblízka prohlédnout mořské želvy a další fascinující zvířata a zároveň přispět na jejich ochranu. Ale víte, že mnoho stanic vykupuje želví vejce od pytláků nebo škodí malým želvičkám? 

Proč mořské želvy potřebují naši pomoc

Ze sedmi druhů mořských želv je šest ohrožených. Například kareta pravá (Eretmochelys imbricata) je na pokraji vyhynutí kvůli nelegálnímu obchodu s jejími krunýři. Kareta obrovská (Chelonia mydas) zase trpí kvůli masovému sběru vajec a znečištění oceánů.

Každoročně přijde o život více než 250 000 mořských želv kvůli rybolovu – často uvíznou v sítích jako „vedlejší úlovek“. Další tisíce želv hynou kvůli plastovému odpadu, který si pletou s potravou (běžně se živí medúzami, takže není divu, že si je spletou třeba se sáčkem). Významnou hrozbou je také ničení hnízdišť na plážích, kde lidé staví hotely a resorty.

Pytláci a rádoby nápomocné záchranné stanice želv

Po celém světě existuje mnoho záchranných center, která se zabývají ochranou mořských želv a spousty dalšími ohroženými zvířaty (sloni, orangutani, koaly atd.). Ale ne každá záchranná stanice zvířat jim opravdu pomáhá.  Některá odvádějí skvělou práci (jako například Chráníme mořské želvy z.s.), jiná však želvy spíše využívají jako turistickou atrakci. Jak to bohužel často v záchranných stanicích chodí a co vám tam neprozradí?

Srí Lanka a záchranná stanice zvířat – Kam jdou peníze turistů a jak funguje ochrana mořských želv?

Želvy jako turistická atrakce

Jako turista či cestovatel si zaplatíte vstup do záchranné stanice pro zvířata s nadšením, že se o nich něco dozvíte, uvidíte je z blízka a hlavně že peníze za vstupné jdou na dobrou věc. Jenže bohužel to tak na mnoha stanicích funguje úplně naopak. 

V zemích třetího světa lidé nemají moc osvětu o ochraně přírody, což si můžete všimnout třeba horami odpadků na každém rohu. Chodí na pláže a vybírají želví vejce, které pak prodávají právě záchranným stanicím (a to je mnohdy mají jen v igelitovém pytlíku zavěšeným na motorce), které je vykupují. 

Začarovaný kruh pytláctví

To, že želví záchranné stanice vykupují vejce, jen podporuje tento obchod a nelegální sběr vajec. Navíc kvůli tomu je pak většina vajec velmi poškozená a vylíhne se z nich jen zlomek želv. Malé želvičky jsou pak drženy v bazénech, kde si je turisté za poplatek mohou pustit do moře. Jenže i v tom je háček.

Malé želvičky odsouzené ke smrti

Když se malá želva vylíhne, dá se do bazénu a čeká na svého osvoboditele. Jenže když je želva v bazénku déle než 2 dny, zakrní jí svaly a tím se velmi snižuje šance na její přežití v moři. Navíc jsou obvykle do moře vypouštěny přes den, kdy je na pláži horký písek. Malá želva má velmi citlivé tělíčko a horký písek ji může i ublížit. 

Taková situace je například na Srí Lance nebo Mexiku, kde je obchod s želvími vejci ilegální, přesto se každoročně prodají tisíce kusů na černém trhu, které sponzorují především záchranné stanice zvířat. 

TIP: Jaké má Srí Lanka pláže a 14 nejkrásnějších z nich

Srí Lanka a záchranná stanice zvířat – Kam jdou peníze turistů a jak funguje ochrana mořských želv?

Jak poznat dobrou záchrannou stanici pro želvy

Nebojte. Přestože tohle je smutná realita, které záchranné stanice pro zvířata čelí, je to na nás. Na turistech a cestovatelích, kteří věnují pozornost tomu, kam jdou peníze z turismu. Je to jen na nás, zda si vyhledáme informace, než se do záchranné stanice vydáme a jestli nás zajímá, co vlastně ve skutečnosti podporujeme. Máme pro vás několik tipů, podle čeho se pozná dobrá záchranná stanice pro zvířata a taky kde pár takových najdete.

  • V bazénech jsou jen nemocné a zraněné želvy: V záchranné stanici želv, která opravdu pomáhá uvidíte hlavně zraněné a nemocné želvy, které se tam léčí a mají šanci na návrat do přírody (například při nehodě s lodí). 
  • Malé želvy pouští do moře hned: Malé želvičky by nikdy neměly být drženy v bazénech tak, aby si je mohli turisté za poplatek vypustit do moře sami. Takovým želvičkám rychle ochabují svaly a ztrácí svůj orientační instinkt (třeba se v dospělosti vrátit na stejné místo klást vejce). Toto je tedy hlavní měřítko, které záchranná stanice pro zvířata má a podle kterého to poznáte.
  • Žádné mazlení s želvami: Kdo by si nechtěl hrát s želvami, mazlit se s nimi nebo se s nimi fotit. Ale tohle chování zvířatům moc nesvědčí. Záchranné stanice pro zvířata nemají domácí mazlíčky, ale snaží se o jejich záchranu a pomoc, když je potřeba.
  • Vypouštění malých želviček pouze večer a v noci: Opravdové organizace vypouští malé želvy do moře co nejrychleji, a to hlavně večer nebo v noci, kdy je pro ně nejbezpečnější prostředí. Pokud někde organizují hromadné denní „ceremonie“ vypouštění želv za peníze, je to spíše show pro turisty než skutečná pomoc.
  • Vzdělání místních obyvatel: Opravdu hodně důležité je vzdělání a osvěta místních obyvatel, a to hlavně dětí. Je potřeba je naučit, že přírodu musíme chránit, aby nedocházelo k nelegálnímu obchodu se zvířaty, znečištění životního prostředí nebo třeba využívání želvích krunýřů pro výrobu suvenýrů.

TIP: Láká vás dovolená na Srí Lance a záchranná stanice pro želvy? Nám se tam líbilo tak moc, že jsme tam zůstali asi měsíc a pořádně si to tam projeli. Pro vás tak máme 12 tipů, co vidět na Srí Lance.

Srí Lanka a záchranná stanice zvířat – Kam jdou peníze turistů a jak funguje ochrana mořských želv?

10 nejdůležitějších míst, kde mořské želvy kladou vejce 🌍🐢

Mořské želvy podnikají neuvěřitelné cesty oceánem, aby se vrátily na pláže, kde se samy narodily, a nakladly tam svá vejce. Některé lokality jsou pro jejich přežití zásadní, a pokud toužíte želvy vidět nebo podpořit jejich ochranu, právě tady byste měli zaměřit svou pozornost.

Tortuguero, Kostarika – království karet obrovských

Tortuguero je jedním z nejdůležitějších hnízdišť mořských želv v Karibiku. Každý rok od června do října sem připlouvají tisíce karet obrovských, aby nakladly vejce do jemného tmavého písku. Pláže jsou přísně chráněné, takže vstup je možný jen s průvodcem. Noční prohlídky vám umožní zažít zázrak přírody – samici, která s obrovským vypětím vyhrabává hnízdo a klade desítky vajec.

Ostrov Rekawa, Srí Lanka

Rekawa je jedno z mála míst na Srí Lance, kde se ochrana mořských želv bere vážně. Každý večer tu můžete pozorovat, jak samice kladou vejce, ale na rozdíl od jiných záchranných center zde žádné želvy nedrží v zajetí. Místní ochránci dohlížejí na to, aby se malá želvátka dostala bezpečně do moře bez zásahu turistů. Na Srí Lance je ale mnohem více želvích oblastí jako Dikwella a Matara na jižním pobřeží.

TIP: Jaké je počasí na Srí Lance a kdy vyrazit?

Srí Lanka a záchranná stanice zvířat – Kam jdou peníze turistů a jak funguje ochrana mořských želv?

Ostrov Raine, Austrálie – největší hnízdiště na světě

Raine Island je doslova mořská želví metropole. Každou sezónu se na tento maličký ostrov vydá až 60 000 karet obrovských, takže patří mezi největší nízdiště tohoto druhu na světě. Bohužel želvy zde čelí nebezpečím – kvůli stoupající hladině moře některá hnízda zaplavuje voda. Na ochranu želv tu probíhají rozsáhlé ochranářské projekty, včetně přemisťování vajec na bezpečnější místa.

Ostrov Ascension, Atlantský oceán – želví oáza uprostřed oceánu

Tento neobydlený ostrov mezi Jižní Amerikou a Afrikou je nečekaným rájem pro karety obrovské. Britské úřady zde pečlivě monitorují každé hnízdo a želvy chrání před pytláky. Ascension je jedním z mála míst, kde populace želv roste, což je v dnešní době vzácná dobrá zpráva!

Ostrov Poilão, Guinea-Bissau – svaté místo želv

Poilão je posvátný ostrov místních obyvatel a zároveň jedno z největších hnízdišť kožatek velkých. Každý rok sem připlouvá 30 000 samic, což je fakt hodně. Místní obyvatelé dlouhá léta věřili, že lov želv přináší neštěstí, což jim paradoxně pomohlo přežít ve velkém počtu.

Ostrov Sipadan, Malajsie– korálový ráj se želvami

Sipadan je známý jako jedno z nejlepších potápěčských míst na světě, ale kromě potápěčů je oblíbený taky i mořských želv. Kromě hnízdících samic tu plavou desítky mořských želv v křišťálově čisté vodě. Jelikož je ostrov přísně chráněn, turisté zde nesmějí ani přenocovat, což pomáhá minimalizovat lidský dopad na zdejší ekosystém.

Ostrov Lamu, Keňa

Tato nádherná destinace je domovem tří druhů mořských želv: karety obrovské, karety pravé a želvy zelenavé. Organizace jako Local Ocean Conservation zde aktivně bojují proti pytláctví a nelegálnímu obchodu s želvími vejci. Pokud sem zavítáte, můžete se zapojit do dobrovolnických programů na ochranu mořských želv.

Ostrov Chagar Hutang, Malajsie – skrytý poklad pro vědce

Chagar Hutang je zcela odříznutý od civilizace a přístup sem mají pouze vědci a ochranáři. Každoročně sem připlouvají karety obrovské a karety pravé, aby nakladly vejce do bílého písku. Pokud chcete pomoci, můžete se zúčastnit vědeckého programu a podílet se na monitorování želvích populací.

Florida, US

Pláže Floridy hostí přes 100 000 hnízd mořských želv ročně, což z ní dělá jedno z nejdůležitějších míst v Severní Americe. Hnízdí tu karety obecné, karety obrovské a dokonce i vzácné kožatky velké. Organizace jako Sea Turtle Conservancy zde pomáhají chránit želvy a pořádají osvětu mezi turisty.

Ostrov São Tomé, São Tomé a Príncipe

Malý ostrovní stát u pobřeží Afriky je domovem čtyř druhů mořských želv, včetně kriticky ohrožené karety pravé. Díky ochranářským iniciativám se zde počet želv pomalu zvyšuje. Místní komunity hrají zásadní roli v jejich ochraně, protože nahrazují tradiční lov želv ekoturistikou.

TIP: Na Srí Lance toho kromě želviček uvidíte mnohem více. Ve středozemí jsou čajové plantáže, vodopády a hory, ale také skryté skalní pevnosti jako Sigiriya.

Nejčastější otázky (FAQ)

Kde vidět mořské želvy?

Mořské želvy můžete spatřit v tropických a subtropických mořích po celém světě. Mezi nejlepší destinace patří Srí Lanka, Indonésie, Maledivy, Havaj, Austrálie (Velký bariérový útes), Kostarika, Mexiko nebo Seychely. Tyto oblasti jsou domovem několika druhů mořských želv a nabízejí úžasné příležitosti pro šnorchlování nebo potápění.

Kdy se líhnou mořské želvy?

Samice mořských želv kladou vajíčka několikrát během sezóny, která obvykle trvá od dvou do tří měsíců. Každá snůška může obsahovat 80–120 vajec, která se zahrabávají do písku, kde se vyvíjejí přibližně 45 až 70 dní v závislosti na teplotě. Pak se malé želvičky líhnou. Bohužel jsou hnízda vajec často vykrádána pytláky.

Kde se dá plavat s želvami?

Plavat s mořskými želvami můžete na mnoha místech po celém světě včetně Evropy (u nás si s nimi můžete zaplavat například v Řecku). Mezi nejznámější patří Srí Lanka, Indonésie, Malajsie, Havaj, Kostarika a Mexiko.

Jak spí mořské želvy?

Mořské želvy dýchají plícemi, takže musí pravidelně vyplouvat na hladinu, aby se nadechly. Během spánku se jejich metabolismus výrazně zpomalí, což jim umožňuje zůstat pod vodou až několik hodin. Nejčastěji spí schované mezi korály, v jeskyních nebo pod převisy, kde jsou chráněny před predátory a mořskými proudy.

Jak se jmenuje organizace na ochranu mořských želv?

Existuje mnoho organizací zaměřených na ochranu mořských želv. Mezi nejznámější patří:
Turtle Foundation – zaměřuje se na ochranu želv v různých částech světa.
Sea Turtle Conservancy – jedna z nejstarších organizací, založená v roce 1959.
WWF (World Wildlife Fund) – celosvětově známá organizace chránící nejen mořské želvy, ale i další ohrožené druhy.
Chráníme mořské želvy (Hana Svobodová) – česká organizace pomáhající želvám v Indonésii a na Srí Lance.

Zdroje

Mazaris, A.D., Schofield, G., Gkazinou, C., Almpanidou, V. and Hays, G.C., 2017. Global sea turtle conservation successes. Science advances, 3(9), p.e1600730.

Campbell, L.M., 2007. Local conservation practice and global discourse: a political ecology of sea turtle conservation. Annals of the Association of American Geographers, 97(2), pp.313-334.

Campbell, L.M., 2010. Studying sea turtle conservation and learning about the world: insights from social science. Conservation and Society, 8(1), pp.1-4.

Hlavní město Kolumbie Bogota: 13 tipů, co vidět v Bogotě a okolí

Hlavní město Kolumbie Bogota

Každý, kdo se chystá do Kolumbie, přiletí nejspíš do Bogoty. I když Kolumbie láká cestovatele především přírodou, deštnými pralesy a Karibikem, pokud budete mít pár dní k dobru, je toho spousta, co hlavní město Kolumbie Bogota nabízí. Nás Bogota uchvátila natolik, že jsme tady byli 9 dní s našimi místními kamarády, kteří nám ukázali zapadlá místa v okolí, která bychom bez nich asi nikdy neobjevili. Máme pro vás 13 zajímavých míst, co vidět v Bogotě a okolí.

Na co byste při plánování cesty do Bogoty měli myslet

Než spolu prozkoumáme, jaká je hlavní město Kolumbie Bogota a další velkoměsta, máme pro vás na úvod pár praktických informací, na co si dát pozor.

Jaká je bezpečnost v Bogotě

Všechny, kteří se chystají do Kolumbie asi zajímá otázka bezpečnosti v Kolumbii. Ta je v různých částech této země jiná, ale obecně platí, že ve velkých městech je méně bezpečno, než někde v přírodě a centrum měst je často centrem vyšší kriminality. Proto se vždy nejlépe poraďte třeba v ubytování, jakým místům se vyhnout. A pokud s sebou nemáte někoho místního, raději se v noci nikde netoulejte. Na co si dát pozor?

  • Nenoste u sebe větší množství peněz,
  • peníze mějte na více místech,
  • nenoste s sebou žádné drahé věci, které  by mohly upoutat pozornost,
  • držte se na místech, kde je hodně lidí,
  • nevybírejte peníze z bankomatů na ulici (vybírejte z těch, které jsou uvnitř budov a obchodních center),
  • pokud máte batoh, dávejte si na něj pozor,
  • snažte se splynout s místními.

TIP: Jakou má Kolumbie bezpečnost: 6 tipů, co (ne)dělat v Kolumbii

Hlavní město Kolumbie Bogota – Bezpečnost v Bogotě
Hlavní město Kolumbie Bogota – Bezpečnost v Bogotě

TIP: Jakou má Kolumbie bezpečnost a tipy, na co si dát pozor

Kdy jet do Bogoty

I když pravděpodobně Bogota nebude jediným cílem vaší cesty do Kolumbie, je dobré vědět, že Bogota je umístěna ve vyšší nadmořské výšce a i když se tato oblast může považovat za tropické podnebí, tak je počasí v Bogotě celkem nestálé. Nejvíce srážek tady naprší zhruba od měsíce dubna do července, zatímco od prosince do března je tady celkem sucho, takže je toto rozmezí nejlepším obdobím pro návštěvu. Rozhodně si ale přibalte nepromokavou bundu, pravděpodobně se vám i ve městě bude hodit.

TIP: Co takhle navštívit také drogami proslulý Medellín nebo koloniální město Cartagena de Indias na karibském pobřeží?

Doprava v Bogotě

Předem vás upozorňujeme, že doprava v Bogotě i v celé zemi vám přijde neuvěřitelná. Půjčení auta tady rozhodně nedoporučujeme. Po měste se nejrychleji dopravíte autobusy TransMilenio, které mají po celém městě svůj vlastní jízdní pruh, což doopravdy oceníte, protože jinak jsou všude a pořád zácpy (například jsme kvůli tomu ve 3 ráno stáli hodinu v zácpě a nestihli jsme letadlo).

TIP: Už si balíte kufry do Kolumbie? S batohem na zádech jsme se přes měsíc toulali napříč celou zemí a vybrali jsme 15 nejkrásnějších míst, co vidět v Kolumbii.

Hlavní město Kolumbie Bogota a 12 míst, co vidět v Bogotě a okolí

Máte pár dní v Bogotě a chcete je využít naplno? Věřím, že naše tipy, co vidět v Bogotě a okolí vás inspirují. Myslím, že v samotném městě vám stačí 2 dny, ale v okolí je toho opravdu spoustu. Od vodopádů, národních parků, malebných vesniček až po odkaz drogových kartelů. Každý si najde to svoje. Nám se v Bogotě nejvíce líbil výstup na Monserrate a historická čtvrť La Candelaria. Z okolí potom Villa de Leyva, Laguna de Guatavita a Nimaima.

Hlavní město Kolumbie Bogota – Co vidět v Bogotě a v okolí
Hlavní město Kolumbie Bogota – Co vidět v Bogotě a okolí

1. Čtvrť La Candelaria a historické srdce Bogoty

Každý cestovatel nejspíš zabrouzdá do historického centra. Hlavní město Kolumbie Bogota toho totiž nabízí opravdu mnoho, takže pokud chcete začít své dobrodružství v Bogotě, historická čtvrť La Candelaria je tím pravým místem. Tato malebná čtvrť, nacházející se v samém centru města, představuje autentický kousek kolumbijské historie a kultury. Úzké dlážděné uličky, tradiční domy s dřevěnými balkony a barevně malovanými fasádami vytvářejí atmosféru, která vás okamžitě pohltí. 

2. Náměstí Plaza de Bolívar

Ve čtvrti La Candelaria je také hlavní náměstí Plaza de Bolívar. Na náměstí uvidíte krásné koloniální stavby, navíc se tady můžete vyfotit s lamou, krmit holuby a dát si něco dobrého na zub. Náměstí bylo původně známo jako Plaza Mayor a od roku 1821 neslo název Plaza de la Constitución. 

Na severním okraji náměstí se nachází Palác spravedlnosti, zatímco jižní stranu rámuje Národní kapitol, sídlo kolumbijského kongresu. Primátorův palác (Palacio Liévano), postavený mezi lety 1902 a 1905, se nachází na západní straně. Na východní straně dominuje Primární katedrála Bogotá, která byla postavena na počátku 19. století.

3. Muzeum Botero – bizárek na plátně

Máte rádi bizárek? Není umění jako umění a jsem přesvědčená, že něco takového jste ještě nikde a nikdy neviděli. Muzeum Botero vystavuje díla slavného kolumbijského malíře Fernanda Botera, který je známý svým unikátním stylem „boterismo“, zobrazujícím nadměrně oblé postavy a tvary. Kromě jeho děl zde najdete i díla světových mistrů, jako jsou Picasso, Dalí nebo Monet. Navíc je vstup do muzea zdarma, tak můžete alespoň nahlédnout.

Hlavní město Kolumbie Bogota – Muzeum Botero
Hlavní město Kolumbie Bogota – Muzeum Botero

 4. Parque Metropolitano Simón Bolívar

Parque Metropolitano Simón Bolívar je jedním z největších a nejdůležitějších veřejných parků v Bogotě, rozkládající se na více než 400 hektarech v samotném srdci města. Tento rozsáhlý parkový komplex je často přirovnáván k newyorskému Central Parku a funguje jako „zelené plíce“ kolumbijské metropole. Navíc se na západním okraji parku nachází Botanická zahrada José Celestino Mutis. Takže pokud chcete být na chvilku zase blíže přírody, můžete si v parku udělat třeba piknik nebo procházku.

TIP: Láká vás příroda? Pak se rozhodně vydejte prozkoumat karibské pláže ve spojení s deštným pralesem v národním parku Tayrona.

5. Vyhlídka Cerro de Monserrate (3152 m)

Co se nám v Bogotě líbilo nejvíce, tak to byl menší výšlap na vyhlídku na hoře Monserrate, který je součástí východního pohoří Kordillery a na který pohodlně dojdete z města pěšky. Protože je město Bogota v celkem velké nadmořské výšce, dal nám i malý výšlap celkem zabrat a lapali jsme po dechu, ale určitě to není nic, co by někdo nezvládl. Nahoře uvidíte kolibříky, kapli, baziliku a nádherné výhledy na celé město. Určitě vyrazte někdy přes den, ať se stihnete vrátit za světla a netouláte se někde po kopcích ve tmě.

Hlavní město Kolumbie Bogota – Cerro de Monserate
Hlavní město Kolumbie Bogota – Cerro de Monserate

6. Muzeum zlata v Bogotě

Muzeum zlata v Bogotě je jedním z nejnavštěvovanějších turistických míst v Kolumbii. Protože zlato k této oblasti neodmyslitelně patří a tvoří významnou část historie, je celkem fajn si tady zajít, pokud máte chvíli času. Uvidíte tam sbírky předkolumbovských zlatých artefaktů a různých kovových slitin, včetně tumbagy, které byly posvátné pro původní kultury. 

Jaké další muzea v Bogotě můžete navštívit

Jako i další hlavní města má Bogota mnoho muzeí s různým zaměřením, které můžete navštívit.

  • Museo Santa Clara s barokním uměním,
  • Museo Historico de la Policia (Historické muzeum policie),
  • Museo Nacional (Kolumbijské národní muzeum),
  • Vědecké muzeum Maloka.

TIP: Do Bogoty nejspíše zavítáte tak či tak. Pokud budete mít pár dní k dobru, máme pro vás 13 tipů na super místa, co vidět v Bogotě a okolí.

7. Villa de Leyva – malebná koloniální vesnička

Asi 3-4 hodiny jízdy od Bogoty leží Villa de Leyva, jedno z nejkrásněji dochovaných koloniálních měst v Kolumbii. Toto malebné město vás přenese zpět do 16. století díky svým dlážděným ulicím, bílým fasádám domů a největšímu náměstí v Kolumbii, Plaza Mayor. Nenechte si ujít muzeum Casa Terracota, jedinečnou keramickou stavbu, která připomíná hliněný palác.

Doporučujeme tady zůstat přes noc, abyste mohli pořádně nasát místní klidnou atmosféru po západu slunce a objevili i okolní přírodní krásy, jako El Fosil, kde můžete vidět zachovalé zkameněliny prehistorických tvorů.

8. Laguna de Guatavita – Legendární jezero El Dorado plné zlata

Pokud chcete na chvíli vypadnout z velkoměsta do přírody, doporučujeme přírodní rezervaci a jezero Laguna de Guatavita, které je považováno za místo vzniku legendy o El Doradu. Toto kruhové jezero, ukryté mezi zelenými kopci, je místem, kde domorodí náčelníci prováděli zlaté obřady a házeli poklady do vody jako oběti bohům. 

Cesta autem trvá z Bogoty asi 1,5 hodiny. Vstupné zahrnuje prohlídku s průvodcem (jen ve španělštině, ale i tak to stojí za to), který vás seznámí s historií a legendami spojenými s tímto místem. Nám se prohlídka rezervace moc líbila a jsme rádi, že jsme tam šli, i když jsme jim moc nerozuměli, protože jinak bychom se na takové místa vůbec nedostali.

Hlavní město Kolumbie Bogota – Laguna de Guatavita
Hlavní město Kolumbie Bogota – Laguna de Guatavita

Co vypráví legenda o El Doradu

Legenda o El Doradu vypráví o zlatém městě, které mělo být ukryto někde v jihoamerických horách. Podle původní verze od kmene Muisců se při korunovaci nového vládce konal rituál na jezeře Guatavita: panovník se pokryl zlatým prachem, vjel na vor do středu jezera a obětoval bohům zlato a drahokamy. Španělští dobyvatelé si tuto legendu vyložili jako existenci bohatého města plného zlata. To spustilo horečnaté pátrání, které trvalo staletí, ale bájné město nikdy nebylo nalezeno.

9. Catedral de Sal v Zipaquirá – Podzemní solná katedrála v dole

Hodinu jízdy od Bogoty se nachází solná katedrála Catedral de Sal v Zipaquirá, která se nachází v solném dole. Katedrála je vytesána do bývalého solného dolu a nachází se 180 metrů pod zemí, kde vznikla jako místo pro modlitby horníků, kteří potřebovali ochranu před nebezpečím.

Celková rozloha přesahuje 8 500 m². Je vytesána z obrovských solných stěn a tunelů a skládá se z několika kaplí, soch a oltářů, vše vytvořené z kamenné soli. Návštěvníci procházejí Křížovou cestu, která znázorňuje 14 zastavení Kristova utrpení, až dorazí do hlavní haly katedrály, ve které je velký solný kříž – jeden z největších svého druhu na světě.

Je to takové netradiční místo, kam by vás asi nenapadlo zajet, ale nám se to moc líbilo. U vstupu dostanete audio průvodce (který je díkybohu i v angličtině) a celý důl si procházíte sami svým tempem.

TIP: A jaká je kolumbijská kuchyně? 22 tipů na tradiční jídlo v Kolumbii

Prohlídka smaragdů

Součástí prohlídky solné katedrály je také výstava všelijakých smaragdů, které težili už domorodé kmeny před kolonizací. Kolumbie je stále jedním z největších producentů smaragdů na světě a mezi tři hlavní oblasti těžby patří Muzo, Coscuez a Chivor. Smaragdová výstava nás naprosto uchvátila, protože jsou tam k vidění opravdu unikátní kousky, které jen tak někde nevidíte.

10. Vesnice Pacho a odkaz drogových kartelů

Zajímá vás historie drogových kartelů? Pak vás vesnice Pacho, která je asi 80 km od Bogoty, možná překvapí. V 80. letech totiž byla centrem operací pro José Gonzala Rodrígueze Gachu, jednoho z nejmocnějších drogových bossů Medellínského kartelu. Možná jste už o něm slyšeli pod přezdívkou „El Mexicano“. Měl v Pachu farmy a ranče, které využívaly k produkci a distribuci kokainu. Město a jeho okolí byly pod jeho kontrolou a díky jeho vlivu se staly klíčovým bodem pro obchod s drogami v regionu.

Hlavní město Kolumbie Bogota – Vesnice Pacho
Hlavní město Kolumbie Bogota – Vesnice Pacho

Co tam můžete vidět dnes

My jsme se do vesnice vydali s našim kolumbijským kamarádem. Prošli jsme si celý ranč, farmy a část vesnice a připadalo nám to trochu jako město duchů. Povídali jsme si tam s místními lidmi, kteří nám vyprávěli, že třeba jako děti pomáhali na ranči a dozvěděli jsme se i zajímavosti o tomto místě. Každý zná Pabla Escobara, ale on zdaleka nebyl jediný drogový boss v Kolumbii. Proto ve vesnici Pacho můžete vidět zákulisí a prostředí drogového obchodu, ale bez turismu, který je třeba v Medellínu.

11. Parque Natural Chicaque

Pokud milujete přírodu a turistiku, navštivte přírodní park Chicaque, který leží asi 30 km od Bogoty. Tento přírodní ráj nabízí více než 20 km turistických stezek, které vás provedou hustými mlžnými lesy, vodopády a skalnatými vyhlídkami. Uvidíte tady nejen hezkou přírodu, ale taky spoustu zvířat. Uvnitř parku najdete také ekologickou farmu.

12. Nimaima a centrum adrenalinových aktivit v přírodě

Pokud jste dobrodruzi tělem i duší jako my, Nimaima je místem, které vás zaručeně nadchne! Nimaima je překrásné místo uprostřed přírody, ve které jsou adrenalinové aktivity denní chleba. Zapomeňte na ruch velkoměsta a vydejte se na divoké stezky, které vedou skrze svěží džungli a hluboké kaňony. Řeka Río Negro je ideální pro ty, kdo mají odvahu zkrotit její proudy při raftingu, nebo se z ní vrhnout do hlubiny během kanoingu. Na výběr je toho tady spoustu.

Rafting na Río Negro

Náš kamarád si pro nás připravil překvapení v podobě raftingu. Protože oba dva jezdíme na vodu u nás v Česku, tak se nám ten nápad moc líbil. Río Negro je opravdu Río Negro. Díky zvláštnímu podloží se do vody uvolňuje hornina, díky které má řeka strašidelnou černou barvu. Při sjíždění byla řeka celkem divoká a nikdo nám neřekl, že jejich cílem není peřeje zdolat, ale vykoupat se, protože je to přece ta zábava. 

Tak jsem se vyklopila hned za prvními peřejemi a nemohla se vyškrábat zpět do člunu. Kdybych to věděla, zařídila bych si připojištění na extrémní sporty, protože jsem se nalokala vody tolik, že jsem se bála, aby mi z té špinavé vody něco nebylo. Každopádně to byl opravdu záživný výlet a věřím, že adrenalinoví nadšenci tady najdou svoje.

TIP: Víte, že v Kolumbii jsou také nejvyšší palmy na světě, nejlepší káva a taky spousta kolibříků? Všechno můžete vidět v horské vesničce Salento, která hýří barvami a neskutečně úžasnou atmosférou.

13. La Chorrera  –  Nejvyšší vodopád Kolumbie

Láká vás příroda a vodopády? Pak se vydejte k nejvyššímu vodopádu v celé Kolumbii  La Chorrera. Jen 45 min autobusem a ocitnete se u začátku stezky. Čeká vás zhruba tříhodinová procházka krásnou krajinou mlžných lesů, pastvin a úzkých cestiček. Na konci vás odmění pohled na vodu padající z výšky téměř 600 metrů. Cestou zpět si ještě můžete odskočit k menšímu vodopádu El Chiflón, kde projdete přímo za vodní stěnou. 

Hlavní město Kolumbie Bogota – La Chorrera
Hlavní město Kolumbie Bogota – La Chorrera

Něco málo z historie Bogoty

Hlavní město Kolumbie Bogota má fascinující historii, která sahá až do doby předkolumbovských civilizací. Oblast byla původně osídlena kmenem Muisců, kteří zde vzkvétali díky bohatým zásobám zlata a obchodním trasám. V roce 1538 do oblasti dorazil španělský dobyvatel Gonzalo Jiménez de Quesada, který zde založil město Santa Fé de Bogotá.

Během koloniální éry se Bogotá stala významným kulturním a politickým centrem Španělské říše v Jižní Americe. V roce 1810 zde začal boj za nezávislost, který vedl Simón Bolívar k osvobození Kolumbie (podle něho se taky jmenuje hlavní náměstí). Od té doby Bogotá rostla a proměňovala se v moderní metropoli, přestože čelila výzvám, jako byla politická nestabilita a násilí spojené s drogovými kartely v 20. století.

Kde se nám ještě líbilo

Další dobrodružství, kde jsme s jednosměrnou letenkou letěli přes půl světa, jsme zažili na Srí Lance, která nás naprosto uchvátila. Měsíc jsme se toulali po plážích na Srí Lance, objevovali místní kuchyni, přírodu, cestovali do středu ostrova k čajovým plantážím nebo Lví hoře Sigiriya. Takže pokud nevíte, kam vyrazit, doporučujeme všemi dvaceti!

Nejčastěji kladené dotazy (FAQ)

Na co si dát pozor v Kolumbii?

Při cestování po Kolumbii doporučujeme obezřetnost, zejména pokud se plánujete pohybovat po setmění. Vyhněte se nočním jízdám autem či autobusem. Ve větších městech je kriminalita vyšší, proto se nikde netoulejte po nocích a vždy si zjistěte (třeba v ubytování nebo na internetu), které městské části jsou bezpečné a které ne.

Kdy navštívit Kolumbii?

Aby vaše dovolená v Kolumbii byla co nejlepší a nepřekvapilo vás třeba počasí, jeďte od prosince do února, kdy je zde nejsušší počasí. Také měsíce říjen, listopad, březen a duben jsou skvělou volbou, protože zde není tolik turistů. Uvědomte si ale, že klima se v jednotlivých regionech značně liší, a tak zatímco v Bogotě může být příjemně chladno, v Karibiku vás čekají tropická vedra.

Co je to Bogota?

Hlavní město Kolumbie je Bogota v Jižní Americe. Zajímavostí je, že se nachází v nadmořské výšce 2 640 m. Město založil v roce 1538 španělský dobyvatel Gonzalo Jiménez de Quesada. Srdcem historické části města je čtvrť La Candelaria, kde najdete krásné koloniální budovy a barokní architekturu, muzea, malebné barevné domečky, street art a spoustu krásných zákoutí.

Co vidět v Bogotě?

Pokud nevíte, co vidět v Bogotě, zajděte do historické části města La Candelaria, ve které se nachází koloniální budovy, spoustu muzeí, náměstí Plaza de Bolívar a mnoho krásných zákoutí. Oblíbená je také hora Monserrate, na kterou si můžete udělat výlet buď pěšky, nebo lanovkou a užít si výhledy na celou Bogotu.

Co vidět v okolí Bogoty?

V okolí Bogoty je spoustu zajímavých míst, která rozhodně stojí za návštěvu. Nám se nejvíce líbila důlní katedrála v solném dole, výlet za lagunou La Guatavita, Villa de Leyva a oblast Nimaima, kde si můžete užít adrenalinové sporty.

Zdroje

Bellón, E.R. and González, L.G., 2014. Tourism in Colombia. In Tourism as an instrument for Development: a theoretical and practical study (Vol. 5, pp. 211-226). Emerald Group Publishing Limited.

Mohan, R., 1980. The People of Bogota: Who they are, what they earn, where they live. In The people of Bogota: Who they are, what they earn, where they live (pp. 153-153).

Rueda Esteban, N.R., 2017. Is the touristic management important for the religious heritage in Bogota?.

Ochoa, L., 2004. Cosas viejas de la Villa de la Candelaria (Vol. 15). ITM.

Gómez Ortiz, S.J. and González Jiménez, J.A., 2019. Turismo en Bogotá.

Kolumbijská kuchyně: 22 tipů na tradiční jídlo v Kolumbii

Kolumbijská kuchyně – 22 Tipů na tradiční kolumbijské jídlo

Říká se, že Kolumbie je jednou z nejbarevnějších zemí na Zemi. Někomu může přijít příliš kýčovité, když snad úplně všechno hýří barvami, ale jim se to tak prostě líbí. Stejně pestrá je i kolumbijská kuchyně, o které jsme před cestou vůbec nic nevěděli. Nebudu vám lhát, vysušené vepřové kůže, kopýtka ani pití se solí mi moc nejelo. Za 5 týdnů jsem zhubla 5 kilo, přesto jsem si tam spoustu jídel oblíbila. Co nám v Kolumbii nejvíce chutnalo?

Díky čemu je kolumbijská kuchyně tak rozmanitá

Kolumbie je zemí kontrastů – od tropických pobřeží až po vysoké Andy. Každý region nabízí své vlastní speciality, od tradičního pokrmu z Bogoty – Ajiaco, až po rybí dobroty s kokosovým mlékem z karibského pobřeží a Cartageny. Zkrátka v každé části země narazíte na nové a nové chutě. V horských oblastech dominuje maso a brambory, zatímco na pobřeží si pochutnáte na čerstvých mořských plodech a rybách. A to ovoce? Ochutnáte takové dobroty, o kterých jste ani nevěděli, že existují (doslova).

Kolumbijská kuchyně – Empanadas
Kolumbijská kuchyně – Empanadas

TIP: 15 tipů na nejkrásnější místa v Kolumbii, kde si budete připadat jako na jiné planetě

22 tipů na tradiční kolumbijská jídla

Kolumbijská kuchyně je fakt zajímavá a pro nás jak se říká “španělská vesnice”. Já jsem nejvíce ocenila čerstvé ryby, exotické ovoce a ovocné smoothies a taky nejrůznější jídla ze zelených banánů (platanů). Vyzkoušejte, co se dá, protože taková jídla u nás jen tak nenajdete.

  1. Ajiaco – Kuřecí polévka se třemi druhy brambor, kukuřicí a zakysanou smetanou vás zahřeje na těle i na duši. Protože jsme po 50 hodinách cesty přijeli nachlazení z klimatizace, tahle polévka nám po příjezdu přišla vhod. I když mi připomíná polévku i druhé v jednom, chutná opravdu výborně.
  2. Bandeja Paisa – Jestli existuje jedno jídlo, které definuje Kolumbii, je to právě bandeja paisa. Je to talíř, na kterém je od každého trochu. Najdete na něm maso, fazole, rýži, avokádo, vejce a další dobroty. 
Kolumbijská kuchyně – Bandeja paisa
Kolumbijská kuchyně – Bandeja paisa
  1. Lechona – Dali byste si pomalu pečené prase plněné rýží a kořením? Možná to zní divně, ale jí se to tady úplně normálně.
  2. Morcilla Rellena – Pokud si myslíte, že jelítko nemůže být kulinářský zážitek, Morcilla Rellena vás vyvede z omylu. Tato lahůdka, grilovaná nebo smažená do křupava, je plná chutí. Takže pokud tady jsou nějací gurmáni, můžete vyzkoušet.
  3. Empanadas – Kolumbijské empanadas jsou smažené dozlatova a plněné masem, sýrem nebo bramborami. My jsme je jedli na snídani, oběd i večeři. Koupit je můžete na každém rohu a věřím, že zrovna tohle jídlo bude chutnat opravdu všem.
  4. Pandebono – Chléb z kukuřičné mouky, sýra a vajec, se jí hned po vyndání z trouby, když je ještě teplý a měkký. 
  5. Patacones – Patacones, známé také jako tostones, jsou křupavé placičky připravené z platanů. Tyto placičky jsou smažené dvakrát – poprvé pro měkkost, podruhé pro křupavost. Nejčastěji je dostanete jako jednu z příloh k hlavnímu chodu, ale pochutnáte si na nich třeba i na svačinu.
  6. Tamales – Tamal je jídlo v banánovém listu, ve kterém najdete kukuřičné těsto plněné kuřecím masem, zeleninou a kořením, které se pomalu vaří, aby se chutě dokonale prolnuly. Každý region má svou variantu. Tohle jídlo jsem si opravdu zamilovala. I když to vypadalo divně, chuť byla božská.
Kolumbijská kuchyně – Tamales
Kolumbijská kuchyně – Tamales
  1. Arepa – Jednoduchá kukuřičná placka, kterou můžete jíst nasladko i naslano. Arepa se jí v Kolumbii jako u nás chleba. Pokud natrefíte na místní “pekárnu”, vemte si jich rovnou pár do zásoby. Nebudeme vám ale lhát, někde chutnaly jako gumová podrážka, za to v místních pekárnách to bylo něco vynikajícího.
  2. Cazuela de Mariscos – Mořské plody v krémovém kokosovém vývaru, to je Cazuela de Mariscos. Je to polévka plná krevet, krabů a ryb a podává se s porcí rýže. 
  3. Čokoláda con queso – Kolumbijci rádi míchají divné chutě, proto si můžete dát horkou čokoládu se sýrem. Jo, čtete dobře. Navíc si ten kozí sýr dávají i do horkého čaje. To mi moc nechutnalo, ale je to něco, co asi musí každý zkusit na vlastní kůži.
  4. Patacones s Hogao – Křupavé smažené banánové placičky, doplněné omáčkou hogao z rajčat, cibule a koriandru.
  5. Frijoles Rancheros – Pokrm z červených fazolí, který možná připomíná náš fazolový guláš, ale chutná opravdu dobře. Někde může být servírován s masem, rýží, nebo třeba se smaženými banánky nahoře. Moc doporučuji!
Kolumbijská kuchyně – Frijoles rancheros
Kolumbijská kuchyně – Frijoles rancheros
  1. Ajiaco Santafereño – Typická polévka z Bogoty, která kombinuje kuřecí maso, kukuřičné klasy, brambory a unikátní koření guasca. Podává se s avokádem, kapary a rýží.
  2. Chicharron con Arepa – Křupavá smažená vepřová kůže položená na měkké arepě. To mají rádi hlavně místní, ale když jsem zkoušela chicharron já, řekla bych, že je to takový pamlsek pro psa.
  3. Arroz con Chivo – Kozí maso dušené s rýží a zeleninou, často podávané s avokádem a smaženými banány. 
  4. Mute – Kořeněné dušené maso s hovězím, kuřecím nebo vepřovým masem v pikantní omáčce. Podává se s fazolemi a rýží.
  5. Sancocho de Pescado Rybí polévka, která se často podává na severním pobřeží Kolumbie. 
  6. Arroz con Coco – Rýže vařená v kokosovém mléce s cibulí, česnekem a koriandrem. Podává se ke kuřeti nebo rybě. Můžete na to narazit i ve sladké verzi, která se jí jako zákusek.
  7. Carne Oreada – Hovězí maso marinované s cibulí, rajčaty a koriandrem, grilované do jemna. 
  8. La Picada – Mix masa, brambor a zeleniny podávaný s arepami. 
  9. La Changua – Mléčná polévka se sýrem a ztracenými vejci, typická snídaně v Bogotě. Podává se s křupavým chlebem.

PS: Na svačinu v Laguna de Guatavita jsme dostali plátek kozího sýra se sladkou želatinou, která se podobala marmeládě. Zkusili jsme to, ale chutnalo to fakt divně.

Co se pije v Kolumbii

Mám spoustu kamarádu ze zahraničí a všichni se diví, že je u nás tak levné pivo (ještě pár let zpátky paradoxně levnější než voda). Není se tak čemu divit že jsme národ pivařů. V Kolumbii sice pivo mají, ale dávají přednost něčemu jinému.

  • Aguardiente – Pálenka z cukrové třtiny s anýzovou příchutí, která se prodává v kartonové krabici jako mlíko, koupíte na každém rohu. Má výraznou chuť a více variant podle obsahu alkoholu. Ať si dáte jakoukoliv, ráno je z toho pěkný bolehlav.
  • Chicha – Chicha, fermentovaný nápoj původních obyvatel And, má tradici sahající až do dávných dob. Vyrábí se většinou z kukuřice, někdy z ovoce. Má jemně nakyslou chuť, přesto chutná moc dobře. Jen ji nevypijte příliš, aby to pak na vás nemělo projímavé účinky. 
  • Aquapanela – Znáte panelu? Je to sušená třtinová šťáva, kterou používají jako sladidlo i jako oblíbený nápoj, když se rozpustí v horké vodě. Je to celkem dobré, ale hodně sladké.

TIP: Chystáte se navštívit Medellín a Comunu 13? Poradíme vám 17 tipů, co vidět, kde se ubytovat a na co si dát v Medellínu pozor.

Kolumbijská kuchyně – Chicha
Kolumbijská kuchyně – Chicha

Ovocné smoothies za pár korun

Co mě překvapilo, tak že téměř v každém podniku dělali domácí ovocné smoothies, které tam stálo pár korun. Nejvíce mi chutnalo smoothies z manga nebo maracuji, na výběr toho ale bylo opravdu spoustu. Jen do toho rádi přidávají cukr, tak si nezapomeňte říct „sin azúcar”!

TIP: Těšíte se do Kolumbie za pravou kolumbijskou kávou? Navštívit můžete rovnou kávové plantáže, kterých je nejvíce v okolí městečka Salento, kde jsou navíc i nejvyšší palmy na světě.

Kde si dát dobré pivo BBC – Bogota Beer Company

Pokud patříte mezi ty, co si zkrátka rádi na dovolené či na cestách dají jedno či dvě vyhlazené pivka, nebojte. V Kolumbii existuje franšíza BBC aneb Bogota Beer Company, ve které si můžete dát opravdu dobré čepované pivo (většinou je všude jen lahvové). Počítejte ale taky s tím, že si za něj dost připlatíte. Jedno pivo nás tam stálo okolo 65 Kč za 0,5 l. 

TIP: Jaké je hlavní město Kolumbie a 13 zajímavých míst v Bogotě

Kde a jak se najíst jako místní

Pokud budete v turistických oblastech nebo větších městech, budou restaurace a podniky na každém kroku. Místa, kde se stravují místní, byste na první pohled možná vůbec nepoznali. S námi byli často naši kamarádi z Kolumbie, kteří nás zavedli do míst, které bych nazvala jako garáž, dvorek na zahradě nebo zkrátka něčí kuchyně doma a většinou to byl opravdový zážitek. Jídlo tam bylo za zlomek ceny (polévka, hlavní jídlo a pití za 55 Kč), ale nechci vám lhát, ne vždy jsme se najedli.

Pokud chcete také jíst tam, kde místní, hledejte zapadlé malé kuchyně a podniky, stánky nebo pekárny, kam chodí místní lidé (nebo se jich zkuste zeptat, moc rádi vám poradí). Nečekejte ale žádný luxus, menu nebo seznam alergenů.

Kolumbijská kuchyně – Místní jídlo
Kolumbijská kuchyně – Místní jídlo

TIP: 13 věcí, co si vzít do letadla na dlouhý let

Jaké ceny má jídlo v Kolumbii

Ceny ve všech zemích neustále rostou. Záleží, zda budete na venkově jíst u někoho na dvorku na dřevěném špalku, nebo budete v krásné restauraci uprostřed velkoměsta. Ale je pravda, že v Kolumbii se dá najíst dobře a za pár korun. V turistických oblastech dáte za jídlo 18 000 až 30 000 COP (podle toho, co si dáte, ale steak nebo čerstvá ryba jsou dražší než miska rýže). Tam, kde jí místní, zaplatíte klidně 10 000 COP za celé menu. 

TIP: Jedno z nejkrásnějších míst v Kolumbii je rozhodně národní park Tayrona. Vše, co potřebujete vědět, najdete v našem kompletním článku.

Národní jídlo Kolumbie

Národních jídel může být v Kolumbii celá řada, protože každá oblast má to svoje. Jedním z nich může být právě zmíněné jídlo bandeja paisa, které pochází z oblasti Antioquia. Je to právě to jídlo, kde toho máte na talíři spoustu a nevíte, co sníst dřív. Najdete tam fazole, smažené banány, chorizo, arepu, avokádo a rýži. Jako polévka by se za národní dala pokládat sancocho, která se vaří z masa a pak se podává s rýží a avokádem nebo další zeleninou.

  • Snídaně bývá jednoduchá, ale výživná. Typické jsou arepas (kukuřičné placky) se sýrem, vejci nebo avokádem, často doplněné šálkem sladké kávy. V některých oblastech si lidé dávají caldo – vývar z hovězího masa nebo kuřete. Jinak se u nich normálně snídají také polévky, což pro nás běžné zrovna není.
  • Oběd je vydatný a jako u nás zahrnuje polévku a hlavní chod. Oblíbené jsou jídla jako sancocho (polévka z masa a zeleniny), bandeja paisa nebo ajiaco. Jako příloha je nejčastěji rýže, trochu fazolí nebo křupavý banán.
  • Večeře bývá lehčí. Mnoho Kolumbijců si dá třeba tamales, polévku nebo arepu s různými náplněmi. 
Kolumbijská kuchyně – Polévka Ajiaco
Kolumbijská kuchyně – Polévka Ajiaco

Závěr a co nám opravdu chutnalo

Pro mě k cestování objevování nové kuchyně a chutí rozhodně patří. Ráda zkouším všelijaká jídla, i když mi ne vždy všechno chutná. Kolumbijská kuchyně je opravdu bohatá. Nejvíce mi chutnala tato jídla: tamales, Frijoles Rancheros, bandeja paisa, empanadas a hlavně čerstvé ryby a ovoce.

TIP: Jakou má Kolumbie bezpečnost a 6 tipů, co (ne)dělat v Kolumbii

Nejčastěji kladené dotazy (FAQ)

Je kolumbijské jídlo vhodné pro vegetariány?

Určitě ano. Kolumbijská kuchyně sice zahrnuje spoustu jídel s masem, ale stejně tak má bohatý výběr vegetariánského jídla. Mezi oblíbená vegetariánská kolumbijská jídla patří tradiční arepas, které jí snad ke všemu, tamales nebo empanadas na spoustu způsobů.

Co je typické jídlo v Kolumbii?

Kolumbie je velká země a v každé části mají svá oblíbená jídla, které se od sebe trochu liší. Hlavní a univerzální tradiční pokrm v Kolumbii je bandeja paisa, což je talíř, na kterém je od každého trochu. Najdete tam trochu masa, rýži, fazole, avokádo, křupavé banány a další přílohy podle lokality. Po celé zemi se jí také kukuřičné placky arepas.

Zdroje

Osorio, D.G., 2020. Traditional Colombian cuisines objects and ritual. Projetica, 11(3esp.), pp.166-182.

Mahecha, J.D., 2015. Forms of Colombian cuisine: Interpretation of traditional culinary knowledge in three cultural settings. Cooking Technology: Transformations in Culinary Practice in Mexico and Latin America, p.153.

Mahecha, J., 2017. A new culinary culture in Colombia: equality and identity in the Interpretation of traditional cuisines.

Jakou má Kolumbie bezpečnost: 6 tipů, co (ne)dělat v Kolumbii

Kolumbie bezpečnost

Nejvíce nás lákají země, kam se zrovna moc cestovatelů nehrne. Jednou z takových zemí je naše oblíbená Kolumbie plná koloniálních měst, deštných pralesů a karibských pláží. Přestože je to úžasná země, je tady docela chudoba, což se odráží i na kriminalitě. Přepadení, krádeže i loupeže jsou na denním pořádku. Proto pro vás máme tipy, jak se nenechat v Kolumbii okrást, a 6 bezpečnostních pravidel. Jakou má Kolumbie bezpečnost?

Cítili jsme se v Kolumbii bezpečně?

Nejčastější otázka, na kterou se nás ostatní ptali, bylo jakou má Kolumbie bezpečnost a jestli to bylo v pohodě. Za nás to bylo v pohodě a žádné špatné zkušenosti jsme neměli, ale to samozřejmě neznamená, že se nic stát nikomu nemůže. Je nutné dodržovat určitá pravidla, abyste se vyhnuli možným komplikacím.

Cestovatele a láká především krásná příroda, azurové karibské moře, vysoké hory a přívětivost místních obyvatel. Tím, že je Kolumbie čím dál tím více otevřená turistům, se snaží o bezpečí návštěvníků. Proto taky narazíte na policisty na každém rohu.

TIP: 15 nejkrásnějších míst z celé Kolumbie, které jsou jako z jiné planety

Temná historie Kolumbie

Nebezpečí, která si každý z nás představí, jsou asi ozbrojené přepadení, krádeže a násilí. Ta jsou bohužel v Kolumbii stále v určitých oblastech možná. Berte na vědomí, že válka mezi drogovými kartely byla ukončena teprve roku 2012. Mnoho místních obyvatel vlastní zbraně. I my jsme se zatoulali v Medellínu do míst, kam bych se rozhodně vrátit nechtěla a turisté by se jim měli vyhnout.

Kolumbie – Bezpečnost – Medellín
Kolumbie bezpečnost – Medellín

Když jsme měli strach

Za celých 5 týdnů jsme neměli žádné větší problémy. Samozřejmě nás chtěli několikrát okrást (třeba že nám nevydali správně nebo nám dali vyšší ceny a jednou se na nás někdo zezadu přilepil a chtěl ukrást batoh) ale kromě jedné chvíle jsme se cítili vždy bezpečně.

Ta chvíle byla v Medellínu, kdy jsme procházeli ulicí plnou odpadků, ve kterých leželi lidé, o kterých jsme neměli tušení, jestli jsou ještě naživu. Všude kolem byl jen obrovský pouliční trh všelijakého kradeného zboží i drog. Zápach z mrtvých (snad) zvířat byl všudypřítomný. V tu chvíli jsme mysleli jen na to, jak se odtud co nejrychleji dostat.

Každý, kdo Jižní Ameriku navštívil a nic se mu tam nestalo, vám řekne, že to je v pohodě. Ale ti, co byli okradeni, mluví jinak. Berte to tak, že riziko je vždy a všude a to, co proto můžeme udělat my sami, je příprava.

TIP: 17 míst, co vidět v Medellínu a na co si dát bacha

Jaká je bezpečnosti v Kolumbii

To, zda je nějaká země bezpečná, můžete rozdělit podle přírodních, kulturních nebo zdravotních rizik. Proto se pojďme podívat, jaká rizika hrozí v Kolumbii.

Zdraví a zdravotní rizika

U nás je zdravotní péče všude, ale v Kolumbii se liší podle lokality. Ve velkých městech jsou nemocnice a nechybí jim vybavené kliniky. Na venkově a v malých vesnicích je to o něco horší, a to hlavně třeba s dostupností léků v lékárnách apod. Proto si vše potřebné sežeňte třeba po příletu v Bogotě.

Hlavním přenašečem nemocí jsou v Kolumbii komáři, od kterých můžete dostat třeba horečku dengue, zika nebo chikungunya. Chraňte se účinným repelentem (ideálně koupeným v Kolumbii, protože naše moc nefungují) a noste světlé, dlouhé oblečení.

TIP: Očkování není povinné, ale doporučuje se proti žluté zimnici, žloutence, břišnímu tyfu, tetanu a antimalarikům. Nově je možné se nechat očkovat i na horečku dengue!

Kolumbie – Bezpečnost – Očkování
Kolumbie bezpečnost – Očkování

Přírodní katastrofy v Kolumbii

Z přírodních katastrof v Kolumbii máte největší šanci se setkat se zemětřesením, které vznikají spolu se sopečnými erupcemi. Severní Kolumbie může někdy zasáhnout extrémní sucho, které se může vyskytnout i v turistických oblastech nebo naopak sesuvy půdy při vydatných deštích. Zároveň na severu u pobřeží Karibiku je určité riziko hurikánu.

POZOR: Dávejte si pozor taky na pláže, kde se chystáte si zaplavat. Na mnoha z nich jsou totiž silné mořské proudy, které vás mohou unést daleko na moře. Jedná se hlavně o pláže v národním parku Tayrona, které jsou nehlídané.

Kriminalita v Kolumbii

Kriminalita v Kolumbii je asi nejvíce nebezpečný aspekt, který vás může potkat. Často tady dochází ke krádežím, loupežím i ozbrojeném přepadení. Větší kriminalita je vždy v centrech velkých měst, jako je hlavní město Bogota, Medellín, Cali nebo Cartagena. Každé velkoměsto má místa, kterým by se turisté měli plně vyhnout. 

Riziková a nebezpečná místa v Kolumbii

Kromě určitých nebezpečných čtvrtí ve velkých městech jsou přímo oblasti, kde je kriminalita vyšší. Jedná se třeba o 

  • Taganga a okolí: Taganga je městem u karibského pobřeží (bohužel je to oblíbený výchozí bod do národního parku Tayrona), kde často dochází k přepadení turistů na plážích za městem (tohle jsme třeba nevěděli a na plážích byli, naštěstí bylo vše v pořádku). 
  • Oblast hranic s Venezuelou: Tady jsou časté krádeže, přepadení i nástrahy na cestě, které vás donutí zastavit (třeba propíchlá pneumatika) a taky hodně chudých žebrajících dětí, které auto nenechají jen tak odjet. Vhodný je přejezd pouze přes město Cucúta- Nebezpečné mohou být také lokality u hranic s Ekvádorem i Panamou.
  • Čtvrť La Candelaria v Bogotě: Ačkoliv je La Candelaria hezkou koloniální čtvrtí, po setmění jsou tady časté přepadení.

Dále to mohoou být také místa jako Národní park La Macarena, přístavy Buenaventura, Turbo a Tumaco jsou kontrolované guerillovými skupinami. 

Nebezpečné mohou být také určité trasy, a to hlavně nočními spoji. Proto raději vždy cestujte přes den. Mezi tyto trasy patří Popayán–San Agustín, Bucaramanga–Santa Marta, kde dochází k přepadení nočních autobusů.

TIP: Kde jsou kávové plantáže a káva, co má fakt sílu? Prozkoumejte město Salento uprostřed kávy spolu s nejvyššími palmami na světě.

Kolumbie – Bezpečnost – La Candelaria
Kolumbie bezpečnost – La Candelaria

Kolumbie, bezpečnost a 6 pravidel, které dodržovat

Teď nejen na základě vlastních zkušeností, ale i zkušeností a rad ostatních cestovatelů, jsme sepsali několik bezpečnostních pravidel, se kterými budete více v bezpečí (můžete uplatnit i na další jihoamerické země). Samozřejmě je nutné brát v potaz i to, že Kolumbie je opravdu velká a rozmanitá země, a že v džungli velkoměsta číhají úplně jiná nebezpečí, než v té opravdové džungli.

1. Nenoste drahé šperky a vybavení

To, že jste cizinci, moc zamaskovat nejde. Místní to prostě poznají, a to nejen kvůli vzhledu, ale také kvůli oblečení, vybavení apod. Jako první bych však zmínila hlavně to, abyste si s sebou nebrali žádné drahé šperky, hodinky a věci, kterými na sebe upoutáte pozornost na první pohled. 

Čím více zapadnete, tím menší je šance, že si vás někdo všimne a bude vás chtít okrást. Nenoste drahé foťáky na krku, a pokud si už chcete něco vyfotit, tak nenápadně (slyšela jsem, že někteří dokonce lepí na svá zařízení různé pásky apod., aby zařízení vypadalo poškozeně a tím pádem s menší hodnotou).

2. Buďte neustále na pozoru

I když budete uchváceni krásami různých míst a památek, nikde nenechávejte své věci bez dozoru. Nenoste telefon v zadních kapsách. Když budete v davu lidí, držte si své tašky u sebe a nedovolte, aby se na vás někdo nalepil moc blízko. Může se dokonce stát, že někdo vyvolá nějakou situaci, aby odvedl vaši pozornost, zatímco druhý vás okrade. 

Proslulí jsou také zloději na motorkách, kteří vám za jízdy ukradou tašku (když je uvidíte, jděte raději bokem, držte si své věci). Ve velkých městech je lepší nenosit batoh, ale nějakou tašku přes hlavu, která nejde snadno sundat, popř. mít batoh vpředu. 

Kolumbie bezpečnost – Buďte neustále na pozoru
Kolumbie bezpečnost – Buďte neustále na pozoru

3. Peníze rozdělte na více míst

Nemějte doklady a všechny peníze na jednom místě. Umístěte peníze na více míst a nenoste v peněžence své doklady. Ideální je mít malou kapsu přímo na těle, ve které budete mít nutné doklady, peníze a telefon, zatímco v klasické peněžence mějte jen nějakou menší hotovost. V případě přepadení jim zkrátka rychle dáte peněženku a budete doufat, že rychle odejdou. Určitě je dobré mít ofocené kopie pasu a občanky.

4. Nechoďte nikam v noci a ve tmě

Ideálně nechoďte v noci nikam sami. Je velký rozdíl, jestli jste ve velkých městech, nebo v malých vesničkách, kde je relativně bezpečno. Když ale narazíte na zloděje, který vás v noci uvidí samotného, tak je riziko mnohem větší. Určitě si ve větších městech všimnete, že na mnoha obchodech i hotelech jsou mříže (asi vědí proč). 

5. Předem si zjistěte, jakým místům a čtvrtím se vyhnout

Za mě je tohle úplně nejdůležitější pravidlo, které byste měli dodržovat vždy. Pokaždé si předem zjistěte, kam je pro vás jako turisty bezpečné chodit a kam nikoliv. Co půjde, si vyhledejte na internetu a pak se ještě vždy zeptejte např. v hotelu i lidí na ulici, zda jsou v okolí místa, kterých byste se měli obloukem vyhnout. 

Tady vás nevědomost neomlouvá a bohužel i v současné době se bohužel pořád dějí i ty špatné věci. Když se vám nějaké místo nebude zdát v pořádku a nebudete se tam cítit dobře, dejte na svou intuici a nechoďte tam.

Abyste cestovali bezpečně, musíte být pozorní úplně všude na světě, ať už jste v Kolumbii, nebo v Praze. Kapsáři a zloději jsou zkrátka všude. Určitě nemějte strach, mějte i plán B, a když budete dodržovat výše uvedené pravidla, nebezpečí je nízké.

Kolumbie bezpečnost – Zjistěte si informace
Kolumbie bezpečnost – Zjistěte si informace

TIP: Jaké je hlavní město Kolumbie Bogota? 13 tipů, na zajímavá místa v okolí

6. Vybírejte peníze pouze z “bezpečných” bankomatů

Pokud u sebe nebudete mít třeba tisíc dolarů, které si směníte hned po příletu, nejspíš si budete muset jít někdy vybrat. Vybírejte ve větších městech, protože na vesnicích mohou být bankomaty prázdné nebo žádné. Nevybírejte ale jen tak někde na rušné ulici. Vždy zajděte do nějakého obchodního centra nebo domu, kde jsou nejen kamery, ale také tam nebude tolik zlodějů jako na ulici.

Vybrané peníze si opět nenápadně rozdělte na více míst, tak aby vás u toho nikdo neviděl. Protože vyhlídnout si turistu u bankomatu může kde kdo.

Podfuky a krádeže jsou na každodenním pořádku

Ono okradení si nemusíte představovat jen tak, že vám někdo prostě ukrade tašku s věcmi. Neustále se děje to, že vás budou chtít různí prodejci okrást jiným způsobem. Například vám třeba naúčtují několikanásobně vyšší ceny, špatně vám vydají nebo vám řeknou, že na zpět už nemají. Když budete chtít platit v dolarech, ceny mohou být vyšší.

TIP: 13 věcí, co si vzít do letadla na dlouhý let

Jak se nenechat v Kolumbii okrást:

Nebojte, nás takto okradli mnohokrát. Dokonce hned po příletu na letišti, když jsme si šli koupit snídani do letištní pekárny. Za 2 arepy (kukuřičná placka) jsme zaplatili asi 10 dolarů (ještě jsem si to v jejich měně neuměla spočítat a po 50ti hodinové cestě jsem byla vyřízená). Jak se nenechat okrást?

  • Neplaťte v dolarech, pokud to nebude nutné.
  • Zjistěte si, jaký je kurz jak pro dolary, tak pro koruny.
  • Vždy si cenu přepočítejte, abyste věděli, jestli po vás prodejci chtějí víc, než by doopravdy měli.
  • Mějte u sebe drobné, kdyby vám náhodou “neměli” jak vrátit nazpět.
  • Nebojte se jim odporovat v případě, že po vás budou chtít hodně peněz. Smlouvání je na denním pořádku.
  • Zkoušejte vždy smlouvat, přestože se vám nebude zdát cena vysoká, většinou vám ji o trochu sníží.
Kolumbie bezpečnost – Nenechte se okrást
Kolumbie bezpečnost – Nenechte se okrást

Krizové situace, když se něco stane

Je možné, že vás i tak okradou a vy ztratíte třeba doklady a vybavení. Není to nic příjemného, ale bohužel se to stává. Proto mějte ideálně více dokladů (třeba 2 pasy na dvou místech). Také u sebe mějte vždy menší hotovost, kterou můžete rychle vydat zlodějům při přepadení.

  • Co dělat, když vás přepadnou: Když vás přepadnou, je lepší se jim nebránit (mohou být ozbrojeni) a dát jim rychle připravenou menší hotovost.
  • Co dělat, když vám ukradnou batoh se všemi věcmi: Pokud máte pojištění, běžte na policejní stanici, kde sepíšete nezbytné dokumenty pro následnou komunikaci s pojišťovnou. Pak už je to na vás, zda si opatříte věci nové, nebo se vrátíte do ČR.
  • Co dělat, když ztratíte doklady: Potřebujete ztrátu nahlásit na policii a s potvrzením o odcizení si zajistit náhradní doklady, a to na českém velvyslanectví v Bogotě. Pokud jste v zahraničí dlouhodobě, pas vyrobí v ČR a následně zašlou na velvyslanectví, kde si jej můžete vyzvednout. Pokud jste na dovolené a potřebujete se dostat pouze zpět do ČR, lze získat speciální náhradní pasy, které slouží pouze pro návrat do ČR.

České velvyslanectví v Kolumbii (adresa)

Edificio AB Proyectos, Calle 98 No. 9A-41, Oficina 602

Bogota

Telefon: 0057-1-742 9142

E-mail velvyslanectví: bogota@embassy.mzv.cz

Kolumbie bezpečnost – České velvyslanectví
Kolumbie bezpečnost – České velvyslanectví

Na závěr

Cestování je úžasná věc, díky které poznáte kus světa i sami sebe. Doufám, že všechny vaše cesty budou bezpečné a užijete si svou výpravu do neznáma alespoň tak dobře jako my. Na cestách vás mohou potkat různé krizové situace, se kterými si třeba nebudete vědět rady. 

Žijeme ale v době, kdy se dá zjistit snad úplně všechno, čím dál tím více lidí mluví anglicky a svět je zkrátka otevřený. Zachovejte klidnou hlavu a užívejte si to pravé cestování se vším, co k němu patří.

TIP: Záchranná stanice zvířat – Kam jdou peníze turistů a jak funguje ochrana mořských želv?

Nejčastěji kladené dotazy (FAQ)

Jak bezpečné je Kolumbie?

Přestože byla Kolumbie v minulosti nejnebezpečnější zemí, dnes je to už jinak. Kolumbie je otevřená turistům a cestovatelům. Ve velkých městech jako Bogota, Medellín nebo Cartagena je spoustu kapsářů a zlodějů, taky je dobré si předem zjistit nebezpečné čtvrti měst, kde je kriminalita vyšší, a vyhnout se jim. Nebezpečné mohou být pohraniční oblasti poblíž hranic. Proto je dobré dodržovat určitá bezpečnostní pravidla. S trochou opatrnosti a přípravy je Kolumbie bezpečná a můžete si tady naplno užít svou dovolenou.

Jaké očkování do Kolumbie?

Před cestou do Kolumbie je dobré zvážit očkování podle vašich plánů. Povinné očkování ke vstupu do Kolumbie není žádné, ale určitě je dobré se očkovat podle toho, kam se chystáte. Základní doporučení zahrnuje očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Pokud plánujete pobyt v džungli, nechte se očkovat i proti žluté zimnici nebo vzteklině.

Na co si dát pozor v Kolumbii?

V Kolumbii si dejte pozor hlavně na kapsáře a zloděje, kterých je hlavně ve velkých městech spousta. Doporučuje se cestovat především přes den, vyhnout se nebezpečným čtvrtím a pohraničním oblastem. Pozor si dejte také na placení v místní měně, výběr hotovosti z bankomatů nebo na svá zavazadla.

Jakou má Bogota bezpečnost?

Obecně platí, že ve velkých městech je méně bezpečno než na venkově. Konkrétně v Bogotě je dobré se pohybovat spíše po turistických památkách a zbytečně na sebe nepoutat pozornost. Co se týče čtvrti La Candelaria, je lepší se jí večer a v noci vyhnout, protože tady bývá spoustu zlodějů a přepadení. Podle toho, kde budete ubytováni, si u místních zjistěte, jakým místům se raději v okolí vyhnout.

Jaká je bezpečnost v Cartageně?

Město Cartagena de Indias patří k nejnavštěvovanější města v Kolumbii a je tady poměrně bezpečno. V centru se můžete bez problémů pohybovat také v noci. Na co si dát pozor jsou místní prodejci, kteří se vám budou na každém rohu snažit něco prodat. Pokud se chystáte využít místní cestovky pro výlet na pláže nebo karibské ostrovy, předem si dohodněte všechny důležité body cesty (návrat, kontakty, služby, jídlo po cestě, přesný itinerář apod.).

Jaká je bezpečnost v Medellínu?

Medellín se v posledních letech proměnil v jedno z nejprogresivnějších měst Latinské Ameriky. Čtvrti jako El Poblado a Laureles jsou nejen bezpečné, ale také plné kaváren, restaurací a nočního života. I tady ovšem dodržujte základní bezpečnostní pravidla a netoulejte se v noci sami do neznámých čtvrtí. V Medellínu platí, že byste se neměli vydávat do čtvrtí na okrajích města (např. San Javier s výjimkou metra a lanovky, 12 de Octubre, Santa Cruz a Manrique., Bello, Comuna 1,3, 8 a v Communě 13 se držet nejlépe jen turistických tras).

Zdroje

Echavarría, J.A., 2013. In/security in Colombia: Writing political identities in the Democratic Security Policy.

Forero, C. and Fishback, S., 2009. Human security in Colombia.

Herrnstadt, E., 1943. The problem of social security in Colombia. Int’l Lab. Rev., 47, p.426.

Get your guide

Wellness hotel Ondrášův dvůr recenze: Ubytování v Beskydech jako z pohádky

Wellness hotel Ondrášův dvůr recenze: Ubytování v Beskydech jako z pohádky

Beskydy rozhodně patří k našim nejoblíbenějším horám v Česku. Nejenže to máme kousek, ale naprosto nás okouzlily hustými lesy a krásnými horami. Pokud se chystáte na víkend či dovolenou do přírody, ubytování v Beskydech bude potřeba. Protože to tady známe jako své boty včetně různých ubytování, máme pro vás tip na naše oblíbené místo. Co se dozvíte? Wellness hotel Ondrášův dvůr recenze, díky které si svůj pobyt užijete na maximum.

Jak vybrat ubytování v Beskydech

Když hledáme ubytování v Beskydech, chceme být co nejblíže přírodě. Osobně mám ráda menší penziony a chaloupky uprostřed lesa, než velké hotely u turistických atrakcí hned u cesty. Záleží, co od toho očekáváte vy, s kým jedete a za jakým účelem. Podle čeho vybrat ubytování v Beskydech?

  • Lokalita
  • Možnost pro rodiny s dětmi
  • Parkování a dostupnost (třeba v zimě)
  • Restaurace a stravování
  • Služby
  • Wellness
Wellness hotel Ondrášův dvůr recenze: Ubytování v Beskydech jako z pohádky

Wellness hotel Ondrášův dvůr recenze – jak obstál?

Hotel Ondrášův dvůr leží v malebné obci Bílá, obklopený lesy a horami ( a to doslova). Pokud hledáte místo, kde ti u snídaně nebude hučet tramvaj pod oknem, ale spíš uslyšíš zurčet potok a zpívat ptáky, tady to najdete. Bonus? V zimě to máte kousek na sjezdovku, v létě zase na túry nebo kolo. Ale pozor, je to hotel pouze pro dospělé, takže děti nechte tentokrát doma!

Ubytování v Beskydech jako v pohádce

Hotel Ondrášův dvůr má spoustu typů pokojů i chatek, takže si vybere každý. Osobně mi přijdou nejlepší apartmánové chatky, kde máte taky malou terasu a některé i zahrádku. Všechny chatky mají krásný výhled do lesa nebo na malebný areál. A pokud hledáte něco extra, nabízí taky pokoje s vlastní saunou nebo masážním křeslem.

Wellness hotel Ondrášův dvůr recenze: Ubytování v Beskydech jako z pohádky

Restaurace – Ondrášův dvůr recenze

Čeho si opravdu ceníme, tak je to dobré jídlo. Hotel Ondrášův dvůr má snad ty nejlepší hotelové snídaně, co jsme kde měli. Od ořechů a sušeného ovoce, přes lívance až po salátky, sladké pečivo a buchty a prostě všechno, na co si vzpomenete. Navíc můžete sedět nejen v hezké restauraci, ale v létě taky na terase u jezírka s krásným výhledem. Jídlo z menu bylo taky božské a menu se tady mění každý rok, takže když tu budete jezdit pravidelně, tak se vám to neomrzí. 

Wellness a saunový svět – Ondrášův dvůr recenze

Protože milujeme teplo, horko i sauny, vybíráme si většinou hotely, které mají alespoň saunu. Tady mají rozdělen Saunový svět a Thermal park. V Saunovém světě jsou 4 druhy saun a super ochlazovací jezírko (hlavně v zimě, kde je vysekaná díra do ledu). Zatímco v Thermal parku si můžete rezervovat privátní venkovní káď (vířivku) s výhledem do lesa a s obsluhou. Obojí je naprosto skvělé, navíc součásti wellness budovy je i fresh bar, kde si můžete odpočinout třeba mezi masážemi.

Co oceňujeme, tak jsou pravidelné saunové ceremoniály, velký výběr masáží i procedur, jako jsou třeba rašelinové zábaly, metličkové rituály nebo kyslíková terapie (to prostě jen tak někde nemají).

Wellness hotel Ondrášův dvůr recenze: Ubytování v Beskydech jako z pohádky
Wellness hotel Ondrášův dvůr recenze: Ubytování v Beskydech jako z pohádky

Tropico beach – Ondrášův dvůr recenze

Pokud máte rádi něco nového navíc, co jen tak někde nemají, tak tady je to Tropico beach. Pláž s pískem a bazénem uprostřed hor, kde se můžete vyhrát třeba v zimě, když je všude kolem bílo. 

Bazén a koupací jezírko – Ondrášův dvůr recenze

Hledáte ubytování v Beskydech na léto? Pak určitě oceníte možnost si jít zaplavat. Osobně moc nemusím koupaliště plné skluzavek a špinavé bazény. Jenže tady je nádherné koupací jezírko hned u terasy, kde si můžete zaplavat uprostřed lesa, odpočívat na lehátku nebo si dát něco dobrého v letním baru.

A pokud je už venku zima, využít můžete taky menší vnitřní bazén hned vedle Tropico beach.

Music bar a vinný sklípek – Ondrášův dvůr recenze

Součástí hotelového areálu je taky Music bar, kam si večer můžete dojít na skleničku a občas tam (hlavně o víkendu) bývá celkem dobrá párty. Na jukeboxu si můžete pustit, co chcete a dát si nějaký dobrý drink. Součástí je také vinný sklípek, kde se někdy pořádají degustace. Láhev dobrého vína si ale můžete dát vždycky.

Wellness hotel Ondrášův dvůr recenze: Ubytování v Beskydech jako z pohádky

Výhody – Ondrášův dvůr recenze

Ve srovnání s jinými hotely a penziony v Beskydech má tento opravdu spoustu výhod, které nelze opomenout. Pro nás je výhoda č.1 jasná, a to je prostě lokalita hotelu uprostřed hustého lesa, super wellness a koupací jezírka.

  • Dechberoucí výhledy přímo do lesa: Samozřejmě záleží, jaký pokoj si rezervujete. Ale z většiny pokojů je fakt krásný výhled přímo do hustého lesa, což je pro nás k nezaplacení.
  • Detaily jako krásné vybavení a služby, které potěší: Každá maličkost se počítá. Moc se nám líbilo útulné a designové vybavení apartmánových chatek, pohodlné židle v restauraci o příjemné prostředí celého areálu. Postele byly taky moc pohodlné, což taky čekáte, když si platíte hotel. 
  • Adults only areál: Pro někoho to může být nevýhoda, jiní ocení klid, ticho a odpočinek od dětí. V okolí je spoustu jiných ubytování v Beskydech, které jsou naopak pro děti jako dělané (třeba nedaleký hotel Bauer). 
  • Pets friendly: Pokud máte pejska, můžete ho vzít s sebou (na vybrané druhy pokojů), což určitě taky někdo ocení. Navíc s pejsky pak máte nádherné lesy k procházkám a dovádění.
  • Pobytové balíčky: Chystáte se na romantický nebo wellness víkend? Nemusíte nic předem chystat, stačí když si koupíte pobytový balíček, ve kterém máte třeba welcome drink, prosecco, termální káď nebo třeba slevu na masáže.

TIP: Pokud máte děti, Ondrášův dvůr má ještě sesterský hotel Apartmány Martiňák, které jsou o kousek dál a jsou naprosto úchvatné a vhodné i pro rodiny s dětmi.

Co v hotelu není

Wellness hotel Ondrášův dvůr není klasický průměrný hotel, to rozhodně ne. Je to luxusní ubytování jako z pohádky, ale je pár věcí, které byste tady možná čekali a které vás mohou překvapit. Chybí tam výtah a do spousty pokojů půjdete po schodech, takže je fajn s tím potřeba počítat. Není tady také možnost pořádat svatby, jógové víkendy ani jiné rekreační akce (možné jsou ale různé firemní, pro které je tady taky kongresová místnost).

Bez auta je tu horší doprava

Pokud nemáte auto, bude dostupnost trochu obtížnější. Autobus tady jezdí asi 2x denně (to není vtip) a nejblíže od hotelu stojí na zastávce Bílá-Mezivodí, odkud jste pak za pár minut pěšky na hotelu. Navíc bez auta se pak i hůř dostanete na výlety. Samozřejmě to bez auta jde, jen je to kapku složitější.

Pro koho je Wellness hotel Ondrášův dvůr vhodný

Wellness hotel Ondrášův dvůr je vhodný pro:

  • Pro všechny, kteří hledají klid, relax a odpočinek uprostřed přírody
  • Pro milovníky wellness a saun, kteří si chtějí dopřát wellness 
  • Pro cestovatele, kteří si chtějí užít Beskydy aktivně přes den a večer si oddechnout v moderním wellness
  • Pro hosty, kteří nehledají rušné rodinné resorty adults only
  • Pro všechny, kdo chtějí vypadnout z města a na pár dní úplně vypnout – bez rušivých vlivů a s výhledem na lesy

TIP: 27 destinací, kam v květnu k moři v Evropě

Doporučení pro hosty aneb co bychom udělali příště jinak

Hotel Ondrášův dvůr nás mile překvapil. Známe ho moc dobře a byli jsme tam už mnohokrát. Co bychom vám ovšem doporučili, pokud si chcete užít opravdový klid v přírodě, jeďte přes týden a vyhněte se víkendům, kdy bývá hotel plný. Budete mít větší prostor si rezervovat služby, nebudete nikde dlouho čekat a v celém areálu bude větší klid (a budete mít třeba i celý wellness pro sebe).

Pokud ale máte rádi živou atmosféru, o víkendech se tady pořádají saunové ceremoniály, degustace vín nebo jsou v Music baru párty. Záleží na vás. My máme rádi na horách ticho a klid, proto i na výlety do okolí nejraději jezdíme mimo víkendy. Nezapomeňte si taky co nejdříve rezervovat služby jako vstup do wellness nebo masáže, aby ještě bylo místo! 

TIP: My takto mimo sezónu a mimo víkendy cestujeme hlavně v rámci slow travel, kdy si co nejvíce užíváte přítomný okamžik a atmosféru.

Wellness hotel Ondrášův dvůr recenze: Ubytování v Beskydech jako z pohádky
Wellness hotel Ondrášův dvůr recenze: Ubytování v Beskydech jako z pohádky

8 tipů, co vidět v Beskydech v okolí hotelu Ondrášův dvůr

Jak jsme říkali, máme to tu prochozené jako svoje boty. Bílá je super výchozí bod na nejrůznější výlety do přírody, na kolo, na lyže nebo na procházky. Co vidět v Beskydech v okolí hotelu Ondrášův dvůr?

1. Lysá hora (1 323 m n. m.)

Královna Beskyd. Pokud milujete výzvy, určitě si ji vyšlápněte – ale i méně zkušení turisté to zvládnou. Na vrcholu vás čeká dechberoucí výhled na celé Beskydy, Jeseníky a za jasného počasí až na Tatry. Nahoru vede několik značených tras, nejznámější je z Ostravice nebo z Malenovic. Cestou si můžete dát něco na zub v Chatě Maraton nebo na vrcholu v nové turistické chatě.

TIP: Na Ostravici najdete super občerstvení v CO kafe nebo Vagonce.

2. Satinské vodopády

Jedno z nejromantičtějších zákoutí v Beskydech. Najdete je v údolí říčky Satiny poblíž Malenovic. Vodopády nejsou vysoké, ale jsou kouzelné – voda tady stéká po kamenech a vytváří malá jezírka, kolem bublá potok a všude kolem je lesní ticho. 

TIP: Tohle místo patří k mým nejoblíbenějším v Beskydech. Dá se tady sejít i při cestě na Lysou, když půjdete z Malenovic. Po celý rok se tady otužilci otužují, což rozhodně doporučujeme!

3. Pustevny a socha Radegasta

Pustevny jsou ikonou Beskyd. Dostanete se sem pohodlně lanovkou z Trojanovic nebo po svých. Na hřebeni vás čeká procházka po dřevěném chodníku, historické stavby Jurkoviče (Libušín a Maměnka), stánky s valašskými specialitami a hlavně trasa ke slavné soše pohanského boha Radegasta. V zimě ideální na běžky nebo sáně, v létě na nenáročný hřebenový výšlap s krásnými výhledy.

4. Stezka Valaška

Nad Pustevnami se nachází moderní stezka v korunách stromů – zábavná atrakce i pro ty, kteří jinak turistiku moc nemusí. Stezka má dřevěný chodník s několika naučnými tabulemi, lanový tunel, skleněnou vyhlídku a visutý chodník, který se vznáší 30 metrů nad zemí. Výhledy jsou tu parádní a celé to působí jako dobrodružný park v přírodě.

5. Grúň a Švarná Hanka

Oblast Grúně je jako vystřižená z pohlednice – rozkvetlé louky, dřevěné chalupy, klid a výhledy. Můžete si dát lehkou túru z Bílé na Švarnou Hanku, kde je útulná horská chata s občerstvením. Cestou narazíte na pasoucí se ovce, salaše a možná i srnky.

6. Obůrka Bílá

Obora Bílá se nachází jen kousek od hotelu a je to skvělý cíl pro nenáročnou procházku. Uvidíte tu jeleny, daňky i muflony, projdete se po naučné stezce a děti tu budou úplně nadšené. Je tu i krásný dřevěný altán, kde si můžete dát sváču nebo jen tak odpočívat. Doporučujeme vzít si s sebou dalekohled, pokud vás baví sledovat zvěř.

7. Bílý Kříž a Zbojník

Bílý Kříž je horské sedlo, kam vede několik značených turistických tras. Místo je klidné, ideální na lehčí túru nebo odpolední výšlap. Nedaleko se nachází i Zbojník, malá chata s občerstvením a klasickou beskydskou atmosférou. Výhledy jsou tady spíš romantické než rozsáhlé, ale o to autentičtější. Hodí se pro všechny, kdo hledají spíš klid a ticho než známá místa plná lidí.

8. Staré Hamry a přehrada Šance

Malebná obec s historií, kterou přetnula přehrada Šance. Dnes tu najdete kombinaci horských chalup, hlubokých lesů a přehrady, jejíž hladina se zrcadlí mezi kopci. Místo ideální na procházku podél vody nebo jen na zastavení a vychutnání přírody. Není to turistický hotspot, ale právě to je na tom krásné.

TIP: Recenze: Je Sawyer Squeeze nejlepší cestovní filtr na vodu?

27 destinací, kam v květnu k moři v Evropě

27 destinací, kam v květnu k moři v Evropě

V květnu je jaro v plném proudu, venku je teplo a všechno kvete. Stejně krásně je i na jihu Evropy, kam se můžete vydat na dovolenou k moři s předstihem a užít si tak předsezónní čas, kdy budete mít všechna ta krásná místa skoro sami pro sebe. Sami jezdíme do zahraničí na cesty z 90 % mimo sezonu a doporučujeme to všemi deseti. A kam? Poradíme vám 27 destinací, kam v květnu k moři v Evropě.

Proč jet už v květnu k moři 

Někdy je dovolená potřeba dřív než v létě. Pokud uvažujete, kam v květnu k moři v Evropě, rádi bychom vám prozradili výhody, které má cestování mimo sezónu (třeba jako součást slow travel).

  • Nebude vedro: Spousta Čechů míří na dovolenou do teplých krajin jižní Evropy.  V květnu je ta, už příjemně teplé počasí, ale ještě se nepečete ve 40 °C. 
  • Budete všude sami: I když jsme taky jen turisté a cestovatelé, přelidněná místa nejsou příjemná pro nikoho. V květnu ale ještě nikde přelidněno nebude a můžete si užít klidnou atmosféru i na jinak hodně frekventovaných místech.
  • Ušetříte: Ať už pojedete s cestovkou nebo na vlastní pěst, mimo sezónu bývá levnější ubytování i letenky.
  • Můžete více objevovat: Díky příjemnému počasí a klidu můžete více do hloubky prozkoumat dané místo. Navíc tam bude jaro stejně jako u nás, takže uvidíte rozkvétající přírodu a zeleň na místech, kde je v létě sucho.
  • Větší flexibilita: V květnu je snadnější si dovolenou zařídit i na poslední chvíli. Všude je méně lidí, takže jsou různé atrakce a rezervace na vstupy mnohem dostupnější. 

Nezapomeňte ale, že s cestováním mimo sezonu mohou být nějaké místa uzavřené, jezdí méně spojů v dopravě nebo se v některých místech brzy zavírá.

TIP: Kam k moři na jaře? Poradíme vám 23 míst, kam k moři v dubnu v Evropě.

27 destinací, kam v květnu k moři v Evropě

Ať už se vydáte kamkoliv, v květnu už bude všude hezky. Když jedete třeba v březnu nebo v dubnu, pořád je tam mnohem větší šance, že schytáte třeba studený týden a zimu, ale v květnu je to mnohem více v pohodě. Nám se v květnu nejvíce líbilo ve Španělsku, Itálii, Albánii a na Madeiře. K tomu jsme vám přidali i naše oblíbenéubytování v daných destinacích, které vám můžeme doporučit, protože se nám tam moc líbilo.

Albánie v květnu

Albánie začíná mezi cestovateli výt čím dál tím více oblíbená. Ještě před pár lety to byla pořádná divočina, dnes už tam každým rokem rostou nové turistické resorty. Každopádně je Albánie v květnu skvělým místem pro dovolenou nejen u moře. Jsou tady nádherná historická města jako Berat, ale i vysoké a divoké hory na severu. Nejkrásnější pláže jsou na jihu v oblasti Ksamilu, která už je velmi blízko Řecka. 

  • Teplota vzduchu: 21–25 °C
  • Teplota moře: 19,1 °C

TIP NA UBYTOVÁNÍ: V Albánii jsme už párkrát byli, procestovali sever i jih a moc doporučujeme tento rodinný hotýlek ROOMS EMILIANO na kopci s úžasným výhledem na západ slunce, kde vám paní domácí večer připraví luxusní domácí degustační menu.

27 destinací, kam v květnu k moři v Evropě - Albánie

Ibiza

Ibizu zná asi každý hlavně jako párty ostrov. Málokdo už ale ví, že kromě největších klubů na světě je tady úžasná příroda a nádherné pláže i moře. Pokud se tady vydáte v květnu, což je těsně před sezonou, nebudete litovat. Mezi naše nejoblíbenější místa patří Cala Salada, Es Vedra nebo Punta Galera a Cala d´ Hort.

  • Teplota vzduchu: 22–26 °C
  • Teplota moře: 19,2 °C

TIP NA UBYTOVÁNÍ: Na Ibize jsou ceny za ubytování celkem vysoké, a to i mimo sezonu. Nejčastěji jsme bydleli v hostelu v San Antoniu, kde to bylo levné a líbilo se nám tam 🙂

27 destinací, kam v květnu k moři v Evropě - Ibiza

Zapomenutý ostrov Formentera

Víte, že Baleáry nejsou jen Mallorca, Menorca a Ibiza? Je tam ještě jeden menší zapomenutý ostrůvek Formentera, na který se snadno dostanete trajektem. Je tam bílý písek a tak azurová voda, že si budete připadat jako někde v Karibiku. Je tam i přes sezonu podstatně méně lidí a přitom je tam tak krásně. Mezi nejoblíbenější místa patří rozhodně Playa de Ses Illetes a maják Cap de Barbaria.

TIP: 13 věcí, co si vzít do letadla na dlouhý let

Mallorca v květnu

V květnu Mallorca hraje všemi barvami a teploty jsou příjemně letní. Co dělá Mallorcu tak výjimečnou v květnu? Pláže Es Trenc na jihu vás okouzlí svými třemi kilometry panenského písku bez hotelů v okolí. A Formentor na severovýchodě vás uchvátí kombinací borovicových lesů a průzračné tyrkysové vody.

Ale Mallorca není jen o plážích. Pohoří Serra de Tramuntana, zapsané na seznamu UNESCO, vás zve na túry mezi olivovými háji, vápencovými útesy a malebnými vesničkami jako Deià nebo Valldemossa. 

TIP NA UBYTOVÁNÍ: Na Mallorce se nám líbilo v klidné oblasti Palmanova, kde jsme měli tohle fakt super ubytko , tak vám třeba ušetříme čas s hledáním 🙂

Kréta v květnu

Kréta, největší z řeckých ostrovů, je jako učebnice historie pod širým nebem, posetá olivovými háji a lemovaná plážemi s křišťálově čistou vodou. V květnu se ostrov probouzí do plné krásy – všude kvetou divoké květiny, teploty jsou příjemné a turisté ještě nepřijeli v plné síle. Najdete tady krásné pláže jako Elafonisi, Balos nebo Seitan Limania, ale taky kus historie jako minojský palác Knossos nebo historická města Chania a Rethymno.

  • Teplota vzduchu: 22-27 °C
  • Teplota moře: 19-21 °C

Rhodos v květnu

Na řeckém ostrově Rhodos svítí více než 300 dní v roce slunce. V květnu jsou teploty příjemné, moře se postupně otepluje a ostrov je pokrytý rozkvetlými loukami a poli. Co vás na Rhodosu čeká? Středověké město Rhodos, zapsané na seznamu UNESCO, nádherné pláže jako Anthony Quinn Bay, Tsambika nebo Prasonisi na jižním cípu ostrova, kde můžete i surfovat. 

Kromě koupání a opalování si můžete v květnovém Rhodosu užít i výlety do přírody. Údolí motýlů (Petaloudes) ožívá na konci května, kdy se zde začínají shromažďovat tisíce barevných motýlů. A výstup na horu Attavyros (1215 m) vám nabídne panoramatické výhledy na celý ostrov i okolní moře.

  • Teplota vzduchu: 22-27 °C
  • Teplota moře: 19-21 °C

Kos v květnu

Kos, rodiště starověkého lékaře Hippokrata, je ostrov s bohatou historií a nádhernými plážemi. V květnu, kdy teploty dosahují příjemných 22-27 °C, je ideální čas na cestovatelský průzkum. Co byste na Kosu neměli minout? Určitě Asklepion – starověký léčebný komplex spojený s Hippokratem, Platanový strom, pod kterým podle legendy učil samotný Hippokrates, a starobylá římská agora. Mezi nejkrásnější pláže patří Paradise beach, Tigaki nebo Therma beach s horkými prameny, které se vlévají do moře.

TIP: 12 tipů, co vidět na Srí Lance a co nás tam nalákalo taky

Mykonos v květnu

Mykonos je známý svou rušnou noční scénou, ale v květnu (při teplotách kolem 20–24 °C) je tu mnohem klidněji a ostrov si užijete bez davů. Procházka ikonickými větrnými mlýny, romantickými uličkami čtvrti Malé Benátky nebo relax na plážích jako Ornos a Paradise Beach je nezapomenutelný zážitek. Moře má sice kolem 18 °C, ale koupačka stojí za to. Navíc místní taverny lákají na úžasné jídlo – čerstvou chobotnici na grilu, řecký salát nebo tradiční musaku.

Kypr v květnu

Ostrov Kypr se nachází asi 100 km od Sýrie a Libanonu a říká se, že je to hranice mezi Evropou, Afrikou a Asií. Teplo je tady už v únoru, ale na koupání jen pro otužilce. V květnu je tady už ideální letní počasí. Můžete navštívit oblíbené destinace jako Paphos, Limassol nebo Ayia Napa. Paphos je známý pro své historické památky a archeologické naleziště, zatímco Ayia Napa má krásné pláže a noční život. Nám se tady nejvíce líbil Aphrodite Nature Trail, ale máme pro vás 39 tipů, co vidět na Kypru, co by se vám mohlo taky líbit.

  • Teplota vzduchu: 23–28 °C
  • Teplota moře: 20–22 °C

TIP NA UBYTOVÁNÍ: Nejvíce se nám líbilo v Paphosu, proto přidáváme tip na ubytování 🙂

27 destinací, kam v květnu k moři v Evropě - kypr

Santorini v květnu

Vybavujete si krásné modro-bílé řecké městečko z kalendářů? To je ostrov Santorini, který bývá přes léto extrémně přelidněný. Květen je proto ideální doba, kdy se tady zajet podívat. Teploty se pohybují okolo 19–23 °C, moře kolem 18 °C. Kromě slavného západu slunce stojí za návštěvu i červená pláž Red Beach nebo horké prameny u sopky Nea Kameni.

Sicílie v květnu

Sicílie v květnu je skvělá nejen na plážování, ale taky na turistiku. Palermo je plné historických památek, zatímco sopka Etna je živel sám o sobě. Pobřeží nabízí krásné pláže, jako je San Vito lo Capo. Město Taormina je známé svou atmosférou a výhledem na moře a sopku. Nás fascinují sopky, takže Etna je pro nás lákadlo číslo 1.

Sardinie v květnu

Sardinie je jedním z nejoblíbenějších míst v Itálii. Jsou tady opravdu krásné přírodní pláže a azurová voda. Mezi oblíbená místa na Sardinii patří Costa Smeralda, Alghero a Cagliari. Kromě pláží je to tady super na pěší turistiku i cyklistiku.

  • Teplota vzduchu: 22–26 °C
  • Teplota moře: 18–20 °C

TIP: Jaké má Srí Lanka pláže? 14 nejkrásnějších pláží

Malta v květnu

Slunce, tyrkysové moře a místa plná historie. To je ostrov Malta. V květnu je tu příjemně teplo a moře má příjemnou teplotu pro koupání. Co vidět na Maltě? Historické město Mdina, Modrou jeskyni nebo ostrov Gozo, kde se nacházejí nádherné pláže. 

  • Teplota vzduchu: 21–25 °C
  • Teplota moře: 19,5 °C

Jižní Portugalsko – Faro a Algarve

Portugalsko zná každý. Co takhle ale samotný jih? Tam je malé městečko Faro a oblast Algarve, kde jsou jedny z nejúchvatnějších pláží v Evropě. Je jich tam spoustu, takže můžete objevovat po své vlastní ose. Kromě pláží a  levného kafe tady můžete taky surfovat, cvičit jógu nebo se vydat na průzkum malých vesniček.

  • Teplota vzduchu: 22–26 °C
  • Teplota moře: 18–20 °C

TIP: Kolumbijská kuchyně: 22 tipů na tradiční jídlo v Kolumbii

Turecko v květnu – Antalya, Bodrum a Marmaris

Turecko je skvělé místo nejen díky divočejší kultuře a jídlu, ale taky kvůli neprobádané a krásné přírodě. Antalya je známá pro své historické památky, ale také pro pláže a spíše luxusní resorty. Bodrum je ideální pro všechny, kteří chcou trochu klidu a krásného pobřeží, zatímco Marmaris je skvělé pro večerní zábavu a výlety lodí po pobřeží. Mimo sezónu si můžete vybírat. Pokud kromě odpočinku u moře chcete i trochu dobrodružství, Turecko má nádherné hory, kaňony nebo ztracená města, která vás dostanou.

  • Teplota vzduchu: 22–27 °C
  • Teplota moře: 20–22 °C

Černá Hora v květnu

V květnu je Černá Hora ideální pro dovolenou, protože není vedro a moře už začíná být teplé. Kromě krásných pláží je tady oblíbená balkánská kultura plná tradičního jídla, bohaté historie a starých měst. Navštivte krásnou Budvu, která má historické centrum a nádherné pláže, nebo Kotor, jehož staré město je zapsáno na seznamu UNESCO. Můžete se projít po národním parku Lovćen nebo si užít jachting na Boku Kotorské.

  • Teplota vzduchu: 20–24 °C
  • Teplota moře: 18–19 °C

Hvar, Chorvatsko v květnu

Hvar je jedním z nejkrásnějších chorvatských ostrovů. V květnu je zde příjemné počasí, ideální pro procházky po historickém městě Hvar nebo objevování dalších pláží. Doporučuji také výlet do osady Stari Grad, která má jedny z nejstarších osadních památek na Jadranu.

TIP: Cestopis Srí Lanka: Kolik nás stál měsíc na Srí Lance a co jsme zažili?

Azory v květnu

Hledáte nádhernou přírodu a klid? Pak se vám bude líbit na Azorech. V květnu si tu užijete příjemné počasí a bohatou flóru. Můžete se vydat na  pozorování velryb, termální prameny v Lagoa das Sete Cidades nebo výlety do sopečných kráterů. Kromě přírodních krás najdete i starobylá městečka s portugalskou atmosférou. 

  • Teplota vzduchu: 19–22 °C
  • Teplota moře: 17,5 °C

Madeira v květnu

Madeira je ostrovem věčného jara, kde jsou po celý rok skoro stejné teploty, takže můžete vyrazit vlastně kdykoliv. Leží uprostřed oceánu, takže koupání je trošku pro otužilce, ale je to v pohodě. V květnu si tu užijete zelené hory, nádherné terasové zahrady a výhledy na oceán. Celý ostrov je protkán levádami, podél kterých se můžete vypravit na výlety. Je tady spousta nádherné přírody, hor a vodopádů. Je to vlastně místo, které nás z celé Evropy asi nejvíc uchvátilo a rozhodně se tady ještě vrátíme.

  • Teplota vzduchu: 19–23 °C
  • Teplota moře: 19–20 °C

TIP NA UBYTOVÁNÍ: Na Madeiře jsme měli fakt úplně super apartmán za pár korun v oblasti Caniço, odkud to bylo všude kousek:)

27 destinací, kam v květnu k moři v Evropě - Madeira

Španělsko v květnu

Kam ve Španělsku v květnu? Mezi nejteplejší místa patří Valencie, Málaga, Alicante a další městečka blíže k jihu. Pokud vás neláká jen moře, zajeďte si i do Barcelony nebo na Costa Bravu. Možností je spousta. K tomu si představte paellu a sangriu na každém rohu.

TIP: Záchranná stanice zvířat – Kam jdou peníze turistů a jak funguje ochrana mořských želv

Kanárské ostrovy v květnu

Kanárské ostrovy jsou celoroční ráj, kam se každoročně během jara nebo zimy moc rádi vracíme. V dubnu zde panuje příjemných 22 až 26 °C, což je fajn jak pro turistiku, chození po sopkách a horách, ale i na pláže. Který ostrov si vybrat? Každý je úžasný a jiný, takže vybírejte podle toho, co vás láká nejvíce.

Tenerife

Největší a nejrozmanitější ostrov Kanárů. Kdykoli během roku si můžete užít pláže se sopečným černým pískem jako Playa de la Arena nebo Playa Jardín, případně zlaté písky Playa de las Teresitas. Sopka Teide (3 715 m) je dominantou ostrova, kterou určitě nevynechejte. Na severu jsou původní vavřínové pralesy v oblasti Anaga.

TIP NA UBYTOVÁNÍ: Na Tennerife jsme bydle v Puerto de la Cruz, kde jsme vychytali super apartmán, takže doporučujem!

Gran Canaria

Ostrov kontrastů – na jihu zlaté písečné duny Maspalomas připomínající Saharu, zatímco sever a vnitrozemí jsou zelené a hornaté. Hlavní město Las Palmas láká historickou čtvrtí Vegueta a nádhernou městskou pláží Las Canteras. Skvělý tip na výlet je výstup na Roque Nublo, skalní útvar s úžasným výhledem.

Lanzarote

Lanzarote působí jako jiná planeta – lávová pole, červené hory a vinice rostoucí v sopečné půdě. V dubnu 22–24 °C, moře kolem 19–20 °C. Největším lákadlem je národní park Timanfaya, kde je na některých místech stále velmi horká zem a čerstvé sopky. 

TIP NA UBYTOVÁNÍ: Na Lanzarote jsme se hodně přesouvali, ale pak jsme vychytali krásné ubytování v oblasti Playa Blanca, kde jsou ty nejhezčí pláže 🙂

27 destinací, kam v květnu k moři v Evropě - Lanzarote

Fuerteventura

Ostrov nekonečných pláží a surfingu. Co vidět? Playa de Cofete, Sotavento nebo Corralejo patří mezi nejkrásnější v Evropě. Fuerteventura je rájem pro kitesurfing a windsurfing. Nevynechejte duny v přírodní rezervaci Corralejo a malebnou vesnici Betancuria.

TIP NA UBYTOVÁNÍ: Fuerteventuru jsme projeli celou a moc se nám líbilo bydlení na severu v Coralejo v levném střešním apartmánu s vířivkou na terase.

La Palma

Nejzelenější ostrov skvělý hlavně na pěší turistiku. Oblíbený je národní park Caldera de Taburiente, kde uvidíte nádherné výhledy na sopečnou krajinu a kaňony.  Na severu najdete přírodní bazény Charco Azul. 

La Gomera

Klidný ostrov, kam míří méně turistů. Hlavním lákadlem je národní park Garajonay s tisíciletými vavřínovými lesy zahalenými mlhou. Na pobřeží krásné pláže a přístavní městečko San Sebastián de La Gomera, odkud vyplouval Kolumbus.

El Hierro

Ostrov pro ty, kdo hledají absolutní klid a autentickou atmosféru. Skvělé místo pro potápění a šnorchlování v chráněné oblasti La Restinga. Ideální na pěší túry a vyhlídkové jízdy podél pobřeží.

Kam v květnu k moři za exotikou

Květen je předsezónní čas taky pro cesty do exotických zemích, kde je přes léto narváno a hlavně nesnesitelné horko. Mezi oblíbené země patří Egypt, Tunisko, Omán, Kostarika, Srí Lanka nebo třeba Jižní Amerika.

Časté dotazy (FAQ)

Kde je teplé moře v květnu?

 Pokud hledáte teplé moře v květnu, skvělou volbou je Egypt, kde voda dosahuje už 25 °C. Příjemně teplé moře najdete i v Tunisku (22 °C) nebo na Kanárských ostrovech (20 °C). V Turecku se moře postupně ohřívá, ale pokud toužíte po opravdu teplé vodě, vyrazte na Kapverdy nebo do Ománu, kde je moře příjemné celoročně.

Kam v květnu k moři za super ceny?

Květen je ideální měsíc na levnější dovolenou, protože ještě není hlavní sezóna. Levné letenky i ubytování seženete do Řecka a na řecké ostrovy jako Kos, Mykonos, Santorini nebo Krétu, kde se už můžete příjemně koupat. Turecko, Kypr i Egypt nabízí skvělé all-inclusive hotely za super ceny. Krásné moře si užijete také na ve Španělsku a Itálii, na Kanárech, Baleárech nebo Sicílii.

Kam letět k moři v Evropě?

V Evropě je fajn destinace Černá Hora, kde si užijete krásné pobřeží v Tivatu a moře už začíná být příjemné. Pokud chcete klid a průzračnou vodu, skvělý je chorvatský ostrov Vis. Albánie nabízí nádherné pláže v Dhermi a Řecko okouzlí poloostrovem Pelion. V Itálii stojí za návštěvu oblast Cilento s klidnými plážemi a v Bulharsku doporučujeme Nesebar, historické město s krásným pobřežím. Krásné pláže jsou také v Portugalsku a ve Španělsku.

Kde je v Řecku nejtepleji v květnu?

Pokud plánujete květnovou dovolenou v Řecku, nejteplejší jsou jižní ostrovy jako Kréta, Rhodos, Karpáthos nebo Kos, kde se teploty pohybují kolem 23–26 °C a moře je už na osvěžující koupání. Santorini je ideální na romantiku a úchvatné výhledy.

Kde je v Evropě nejkrásnější moře?

Pokud hledáte opravdu nádherné moře, rozhodně byste měli zamířit do Řecka – ostrovy jako Lefkada, Zakynthos nebo Kefalonie mají úchvatné pláže s tyrkysovou vodou. Portugalsko nabízí nádherné útesy a pláže v Algarve, zatímco Španělsko láká Baleárskými ostrovy jako Menorca a Formentera s průzračným mořem. V Itálii je krásné moře na Sardinii a Sicílii.

Jaké je počasí v Turecku v květnu?

Květen je v Turecku ideální na dovolenou. Teploty se pohybují mezi 25–27 °C, moře má kolem 21–22 °C a slunce svítí většinu dní. Skvělé destinace jsou Antalya, Bodrum nebo Marmaris, kde si užijete krásné pláže, teplé moře a výbornou tureckou kuchyni.

Pásmová nemoc: 21 tipů, jak na jet lag aneb temná stránka cestování

Pásmová nemoc: 21 tipů, jak na jet lag aneb temná stránka cestování

Každý cestovatel to moc dobře zná. První je každý nadšený z cesty, ale potom přijde únava a ospalost v tu nejméně vhodnou chvíli. Jo, je to pásmová nemoc zvaná jet lag. Čeká to každého, kdo se chce podívat o něco dál než do Evropy, a přeletí několik časových pásem. Pak se budíte třeba ve 3 ráno a přes den jste jak praštění pytlem. Proto pro vás máme 16 tipů, jak na jet lag.

Co je to jet lag aneb pásmová nemoc

Jet lag, neboli pásmová nemoc, je stav, kdy vaše tělo nestíhá držet krok s časem na místě, kam jste právě přiletěli. Naše tělo totiž funguje na základě biologických hodin, které nám říkají, kdy máme spát, jíst nebo být aktivní. Když během pár hodin přeletíte několik časových pásem, vaše tělo si pořád myslí, že je v původním čase, zatímco kolem vás už platí úplně jiný režim. 

Výsledkem je chaos – mozek chce spát, když je venku poledne, a v noci naopak nemůže vypnout a vy se tak budíte třeba ve 3 ráno.

Pásmová nemoc: 21 tipů, jak na jet lag aneb temná stránka cestování
Pásmová nemoc: 21 tipů, jak na jet lag aneb temná stránka cestování

TIP: Čajové plantáže, hory i vodopády najdete v centrální části Srí Lanky (tam bohužel taky budete mít jet lag). Jaká další kouzelná místa skrývá Ella?

Cirkadiánní rytmus a jak vzniká jet lag

Cirkadiánní rytmus je náš přirozený biologický režim který řídí spoustu tělesných funkcí – od spánku a bdělosti až po trávení a vylučování hormonů. Tento rytmus trvá přibližně 24 hodin a je silně ovlivněn přirozeným světlem a tmou.

Jet lag je tak výsledek rychlého přesunu mezi časovými pásmy, na který se tělo nestíhá tak rychle adaptovat. Když tedy cestujeme do jiného časového pásma, náš mozek a tělo má pořád náš původní čas a změna způsobuje pásmovou nemoc.

Jaké má pásmová nemoc – jet lag příznaky

Jet lag se projeví po přistání a obvykle trvá několik dní (nejhorší jsou první dvě noci), než tělo přizpůsobí svůj cirkadiánní rytmus novému časovému pásmu (záleží na tom, kolik časových pásem překročíte). Jaké má pásmová nemoc  – jet lag příznaky?

  • Únava a ospalost během dne: Tělo je zmatené, protože přechod mezi časovými pásmy znamená, že vaše vnitřní hodiny neodpovídají realitě. Kvůli tomu jste pak zralí na spaní třeba ve 2 odpoledne a nemůžete vydržet do večera nespat.
  • Nespavost a přerušovaný spánek: I když jste fyzicky vyčerpaní, váš mozek stále funguje podle starého času. Takže se pak budíte třeba ve 3 ráno a už nemůžete spát. Naopak když je čas vstávat, ještě byste spali.
  • Snížená schopnost soustředění: Únava a zmatenost způsobené narušením cirkadiánního rytmu negativně ovlivňují koncentraci. Pokud se chystáte dělat něco produktivního a pracovat, může to být celkem dřina.
  • Podrážděnost a změny nálad: Určitě to znáte. Když jste dlouhodobě vyčerpaní a nespíte, dost možná se to projeví na vaši náladě. Někdo je více ve stresu, lidé jsou protivní a podráždění. 
  • Trávicí potíže: Kromě exotického jídla mohou žaludeční a trávicí potíže způsobit také pásmová nemoc  – jet lag, kdy je tělo prostě mimo.

TIP: Víte, že Kolumbie byla ještě nedávno jedna z nejnebezpečnějších míst na světě? Měsíc jsme tam strávili bez úhony a poradíme vám 6 bezpečnostních pravidel, které se vám budou hodit, ať už jste kdekoliv.

Pásmová nemoc: 21 tipů, jak na jet lag aneb temná stránka cestování

21 tipů, jak na jet lag a co fakt pomáhá se z něho brzy dostat

Nebudu chodit kolem horké kaše. Jet lag nedospíte za jednu noc, ale bude to chtít nejspíše pár dní. Přesto mám pro vás několik tipů, jak na jet lag a co mi pomáhá.

1. Začněte se přizpůsobovat na nový čas předem: Nečekejte, až přistanete v cílové destinaci. Tělo můžete začít připravovat už několik dní dopředu. Podle toho, zda letíte na východ, nebo na západ můžete chodit spát dříve, nebo později. Pokud si každý den posunete spánek o hodinu, zvládnete jet lag v pohodě.

2. Před odletem se pořádně vyspěte: Před odletem se opravdu dobře vyspěte. Protože pokud už před cestou budete unavení, bude to pak jen horší. Takže žádné balení na poslední chvíli, které vám nedá spát!

3. Lehká strava a pitný režim: I když se to nezdá, zdravá a lehká strava pár dní před odletem pomůže vašemu tělu (nebude ho tížit těžké jídlo). Nezapomeňte také na pitný režim. Pijte hodně vody, ovocných šťáv a čajů (kávu a alkohol raději vynechte). Před letem je doporučováno pít zázvorový čaj, který je dobrý na žaludek.

4. Během letu odpočívejte: Čas v letadle je jako dělaný na to, abyste si schrupli a odpočívali. Zkuste se vyhnout několika hodinovému koukání do obrazovky, kvůli kterému se pak špatně usíná (kvůli modrého světla). Doporučujeme si vzít škrabošku na spaní a něco pohodlného na sebe.

5. Zvykejte si co nejdříve na nový čas: Po příletu se co nejrychleji přizpůsobte místnímu času. I když přijedete během dne a budete unavení, snažte se až do večera vydržet vzhůru, abyste co nejdříve přizpůsobili svůj spánkový rytmus na nový čas. Krátký spánek po příletu je v pořádku, ale nikdy by neměl trvat déle než jednu hodinu (pak se vám zase nebude chtít spát v noci).

6. Pohyb a cvičení: Pohyb a cvičení jsou pro cirkadiánní rytmus podstatné. Po příletu se snažte co nejvíce pohybovat a být venku na denním světle, díky čemu se váš biologický rytmus dříve srovná. Ráno si udělejte rozcvičku a přes den hodně choďte, třeba prozkoumávat okolí.

Pásmová nemoc: 21 tipů, jak na jet lag aneb temná stránka cestování
Pásmová nemoc: 21 tipů, jak na jet lag aneb temná stránka cestování

7. Zvolte let v správný čas: Pokud máte na výběr, vyberte si let, během kterého můžete spát ve váš přirozený čas (pokud jezdíte lowcost jako my, tak si ale asi taky moc nevybíráte).

9. Melatonin – pomocník na usínání: Melatonin je hormon, který reguluje náš spánek a bdění a který se běžně vyskytuje v našem těle a tvoří se před spaním. Pokud máte problém s usínáním po příletu, melatonin v tabletách vám pomůže usnout, i když se vašemu mozku nebude chtít (oblíbili jsme si přírodní melatonin z Brainmarketu, který je ve vysoké kvalitě). 

10. Přizpůsobte hodinky na místní čas: Pomáhá to více, než byste si možná mysleli. Nastavte si hodinky na čas cílové destinace ještě před odletem, abyste alespoň trochu přesvědčili mozek, jaký je teď správný čas.

11. Naplánujte si na první dny pohodičku: I když už jste asi natěšení na pořádné dobrodružství, nepřehánějte to (alespoň ne hned ze startu). Vyražte třeba na procházku v okolí a nechte si prostor na odpočinek a flákání.

12. Nepijte alkohol ani kávu před ani po letu: Alkohol a káva jsou známé dehydratační látky, které mají celkem velký vliv na náš spánek. Zvlášť před letem a po příletu se jim raději vyhněte. 

Pásmová nemoc: 21 tipů, jak na jet lag aneb temná stránka cestování

13. Využijte denní světlo a omezte umělé světlo: Pokud chcete tělu pomoci přizpůsobit se novému času, co nejvíce buďte na denním světle. To pomůže resetovat váš cirkadiánní rytmus. Naopak večer se vyhněte modrému světlu (využít můžete třeba brýle proti modrému světlu, které si snadno vezmete s sebou kamkoliv) a obrazovkám mobilních telefonů nebo tabletů (které ovlivňují produkci melatoninu).

14. Ráno se rozhýbejte: Po příletu si udělejte čas na rozcvičení a rozhýbání těla. Rozhrňte závěsy, abyste se dostali do kontaktu se slunečním světlem. Tento malý krok vám pomůže přepnout se do denního režimu a usnadní přechod na místní čas.

15. Aromaterapie: Esenciální oleje jako levandule pomáhají rychleji usnout, zatímco citrusy nebo máta povzbudí organismus a pomohou se probudit. Vždy mám u sebe malou lahvičku s olejem na povzbuzení, který mi pomáhá, když už všude usínám. Oblíbené mám esenciální oleje od české značky Nobilis Tilia, které jsou čistě přírodní a fakt božsky voní.

16. Síla adaptogenů: Adaptogenní bylinky a houby (mezi oblíbené patří ashwagandha nebo rhodiola či reishi) pomáhají tělu zvládnout stres a změny časových pásem. Stačí si pár kapslí přibalit s sebou a udělat si malou kůru.

17. Dechová cvičení proti únavě a stresu: Po příletu mi pomáhají krátká dechová cvičení, například metodu 4-7-8 (nádech na 4 sekundy, zadržení dechu na 7 sekund, výdech na 8 sekund). To napomáhá regulovat stres, podporuje spánek a celkově zlepšuje přizpůsobení těla.

18. Studená sprcha: Každý se po letadle těší do sprchy, o tom žádná. Zkuste si po teplé sprše dát i studenou, která stimuluje krevní oběh a pomáhá také při únavě (jinými slovy vás pěkně probere). 

19. Masáž spoušťových bodů: Zkuste si promačkat dlaně, chodidla nebo třeba jemně promasírovat spánky. Nebo si rovnou po příletu zajděte třeba někam na masáž, kterou ocení i vaše záda po dlouhém sezení (akupresura dokáže stimulovat naše tělo a uvolnit stres a napětí).

20. Krátká meditace: I když to bude znít možná jako klišé, meditace dokáže s našim tělem fakt zázraky, co se týče uvolnění a odpočinku. Krátká meditace nebo mindfulness techniky ti pomáhají zklidnit mysl i uvolnit svalové napětí. 

21. Nezapomeňte na hořčík: Hořčík pomáhá uvolnit svaly a hlavně podporuje kvalitní spánek. Takže ať už jedete kamkoliv, na dovolenou si ho rozhodně přibalte.

TIP: Když jsme přes 50 h cestovali do Kolumbie, byli jsme tak unavení, že jsme snad žádný jet lag neměli a rovnou jsme prozkoumávali nová místa. Máme tak pro vás 15 tipů na nejkrásnější místa v Kolumbii, co musíte vidět na vlastní oči.

Jak se připravit na dlouhý let

Pokud je dlouhý let ještě před vámi, máme pro vás na závěr taky pár tipů, jak se připravit na dlouhý let a co by se vám mohlo v letadle hodit. Některé aerolinky vám dají papučky, špunty do uší i masku na spaní, ale některé ne. Proto si je rozhodně spolu s polštářkem vezměte s sebou. Doporučuji také pohodlné oblečení, balzám na rty i hydratační krém, protože v letadle jste pak z klimatizace vysušení. 

A pokud chcete dlouhý let prospat, zkuste si vzít melatonin, díky kterému se vám bude lépe usínat.

Časový posun v nejnavštěvovanějších destinacích

  • Egypt – časový posun: V zimě je v Egyptě o 1 hodinu více než v Česku, v létě je čas stejný.
  • Katar – časový posun: V Kataru je o 2 hodiny více než v České republice po celý rok.
  • Thajsko – časový posun: V zimním období je v Thajsku o 6 hodin více než v Česku, v létě o 5 hodin.
  • New York (USA) – časový posun: V New Yorku je o 6 hodin méně než v České republice.
  • Turecko – časový posun: Turecko je celoročně o 2 hodiny napřed oproti Česku.
  • Vietnam – časový posun: V zimním období je ve Vietnamu o 6 hodin více než v Česku, v létě o 5 hodin.
  • Dubaj (Spojené arabské emiráty) – časový posun: V Dubaji je o 3 hodiny více než v Česku.
  • Maledivy – časový posun: Na Maledivách je o 4 hodiny více než v České republice.
  • Bali (Indonésie) – časový posun: Na Bali je o 7 hodin více než v Česku.
  • USA – časový posun: Spojené státy mají několik časových pásem, která se pohybují od -6 do -9 hodin oproti Česku (např. New York -6 h, Chicago -7 h, Denver -8 h, Los Angeles -9 h).
  • Kapverdy – časový posun: Na Kapverdách je o 2 hodiny méně než v České republice.
  • Mexiko – časový posun: Mexiko má více časových pásem, většinou je zde o 6 až 8 hodin méně než v Česku.
  • Florida (USA) – časový posun: Na Floridě je o 6 hodin méně než v České republice.
  • Zanzibar (Tanzanie) – časový posun: Na Zanzibaru je o 2 hodiny více než v Česku.
  • Mauricius – časový posun: Na Mauriciu je o 3 hodiny více než v České republice.
Slow travel a pomalé cestování
Kolumbie

Kde se nám nejvíce líbilo

A na úplný konec pro vás máme seznam našich oblíbených míst, kde se nám líbilo nejvíce a kde vám moc doporučujeme se taky podívat.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Jak se dostat z jet lagu?

Nejlepší cestou, jak se dostat z jet lagu, je se na něj připravit. A to tak, že už několik dní předem budete chodit spát dříve či později, podle toho kam se chystáte. Pokud už na přípravy není čas, doporučuji se vyspat alespoň den před odletem, protáhnout se, myslet na pitný režim, dát si hořčík a pomalu si zvykat na nový čas. A pokud nemůžete usnout, pomůže melatonin.

Jak dlouho může trvat jet lag?

Jet lag většinou trvá několik dní, ale u každého to může být zkrátka jinak. Závisí na tom, kolik časových pásem překročíte, protože čím více jich je, tím déle bude pásmová nemoc trvat. Většinou si tělo zvykne během pár dní až týdne.

Jak si zvyknout na časový posun?

Lidské tělo je velmi přizpůsobivé a na nový čas si zvykne poměrně rychle během několika dní. I tak je pár věcí, které vám pomohou si zvyknout na časový posun, a to hlavně pohyb, dostatečný přísun tekutin, pobyt na denním světle a taky melatonin, který pomáhá tělu usnout. Je dobré se první dny nepřepínat, mít volnější režim a chodit spát podle nového času.

Jak se projevuje pásmová nemoc?

Pásmová nemoc se projevuje hlavně únavou, usínáním přes den, nechutenstvím, bolestí hlavy, podrážděností a taky poruchami spánku (většinou nemůžete usnout nebo se během noci hodně budíte). Obvykle pásmová nemoc odezní během pár dní. Nejlepší je hodně pít, být na slunci a chodit spát podle nového režimu.

Jak se vyrovnat s časovým posunem?

Nejlepší je co nejrychleji přepnout na místní čas. Pomáhá být na slunci, dost pít, jíst lehká jídla a zkusit vydržet jít spát až večer podle nového času, aby si tělo co nejrychleji zvyklo. Kromě toho mohou být nápomocné také studené sprchy, dechová cvičení a pohyb. 

Jak zvládnout změnu času?

Nejlepším způsobem, jak zvládnout změnu času, je se připravit na časový posun předem tím, že budete chodit spát o něco dříve či později podle toho, kam se chystáte. Díky tomu si můžete postupně upravit spánkový režim a pak to pro tělo nebude takový šok. Pokud už jste na místě a máte jet lag, choďte spát podle nového času, přes den buďte venku na slunci a hýbejte se. 

Kdy je nejhorší jet lag?

I když jet lag může trvat několik dní po příjezdu, nejhorší je první dvě noci, kdy má tělo největší šok ze změny spánkového režimu. Během těchto dnů se často budíte v noci, večer se vám špatně usíná a přes den jste fakt hodně unavení. Taky platí, že cestování na východ je náročnější než na západ.

Co je pásmová nemoc?

Pásmová nemoc, neboli jet lag, je stav, kdy je náš biologický rytmus rozházený kvůli změně časového pásma. Pásmová nemoc má příznaky, jako je únava, poruchy spánku, problémy se soustředěním, podrážděnost nebo třeba bolest hlavy. 

Zdroje

Waterhouse, J., Reilly, T., Atkinson, G. and Edwards, B., 2007. Jet lag: trends and coping strategies. The lancet, 369(9567), pp.1117-1129.

Arendt, J., 2009. Managing jet lag: Some of the problems and possible new solutions. Sleep medicine reviews, 13(4), pp.249-256.

Haimov, I. and Arendt, J., 1999. The prevention and treatment of jet lag. Sleep Medicine Reviews, 3(3), pp.229-240.